<

Ky studim tregon se çka duan gratë e çka burrat tek seksi

Shpesh thuhet se meshkujt janë nga Marsi, femrat nga Venusi. Dhe kur bëhet fjalë për veprimin midis çarçafëve, hulumtimi i ri ka zbuluar se ka shumë gjëra që i mbajnë të ndara gjinitë.

Studiuesit u kërkuan burrave dhe grave të tregonin se çfarë u pëlqente më shumë në seks. U zbulua se gratë kanë më shumë gjasa të kërkojnë romancë dhe burrat janë më të emocionuar nga përjetimi i një partnereje të re seksuale.

Ndërkohë, në krye të listës së meshkujve, ishte padyshim krejtësisht e kundërta me këtë dhe gjithçka për të shijuar emocionin e “seksit për herë të parë me një partnere të re”.

Sondazhi i 2,000 njerëzve nga faqja e takimeve Illicit Encounters për të gjetur 10 gjërat kryesore që i duam më shumë në seks, zbuloi gjithashtu se gratë thonë se seksi i ndihmon ato të relaksohen, shkruan Yahoo, transmeton Klankosova.tv.

Dy të tretat e femrave janë të kënaqura me jetën e tyre seksuale, krahasuar me meshkujt (58%).

Vetëm një e treta e femrave dhe një numër i ngjashëm meshkujsh (31%) u tregojnë partnerëve të tyre se çfarë duan në seks.

Hulumtimi zbuloi se të dyja gjinitë, burrat dhe gratë pajtohen se të qenit më të lumtur në shtrat fillon me të folurit.

Tetë nga dhjetë gra (82%) dhe tre të katërtat e meshkujve (74%) thanë se jeta e tyre seksuale mund të përmirësohej nëse flisnin më shumë për seksin dhe i tregonin partnerit të tyre atë që dëshironin më shumë.

Gjërat që femrat i duan në lidhje me seksin

Nxitimi romantik

Shpërqëndrim i përsosur nga gjithçka që po shkon keq në jetë dhe në botë

Gëzimi që ndjejnë kur përjetojnë orgazëm

Është një qetësues i madh i stresit

Eksitim i seksit me partnerin e ri

Përmirëson disponimin

Rritja e vetëbesimit

Puthja dhe intimiteti me partnerin

Paraloja

Gjërat që meshkujt i pëlqejnë për seksin

Seksi për herë të parë me një partnere të re

Ndjenja e euforisë kur kam orgazëm

Eksitim për të parë trupin e femrës lakuriq

Relaksimi

Gjumë më i mirë

Përmirësimi i disponimit

Qetësues i madh i stresit

Lufta në Ukrainë/ NATO nuk ndalet, i jep goditjen fatale Rusisë

Teksa bombardimet në Ukrainë vazhdojnë nga Rusia, NATO ka lëshuar një deklaratë për të riafirmuar mbështetjen për Kievin, duke shtuar se ajo kurrë nuk...

Aksident tragjik me një bilanc të rëndë/ 7 persona të plagosur, 4 në gjendje kritike. Një prej mjeteve drejtohej nga një 23-vjeçar shqiptar

I rëndë bilanci i një aksidenti rrugor të ndodhur mbrëmjen e së dielës në hyrje të nënkalimit në via Dal Cero në Verona, ku...

Historia e Al Kapone/ Mbreti i alkoolit që u kthye në simbol të mafias

Ai do të mbahet mend për thënien e famshme përpara gjykatësve: “Ju jeni klientët e mi”. Quhej Alfons Gabriel Kapone por u njoh si “Al” Kapone....

Mund të jeni duke jetuar me një vrasës të heshtur! Kujdes

Mbi një çerek milioni britanikë nuk e dinë se po jetojnë me një vrasës të heshtur, ka zbuluar një studim i ri. Ekspertët në...

Zbulohet shteti se ku i ka fshehur 13 milionë euro bosi turk i kriptomonedhave

Mediat turke kanë publikuar detaje të reja në lidhje me Faruk Fatih Ozer, i cili akuzohet për mashtrim miliona euro me kriptomonedhat. Ato raportojnë se shtetasi, i...

RAJONI

All

Vuçiç bojkoton Samitin e BE në Tiranë: Askush nga Serbia nuk do të shkojë në Shqipëri

Serbia do të bojkotojë samitin e Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor që do të zhvillohet në Tiranë. Presidenti serb Aleksandër Vuçiç tha se askush nga...

SHBA mirëpret marrëveshjen për targat mes Kosovës dhe Serbisë: Hap gjigant drejt paqes dhe stabilitetit në rajon

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dalë me një reagim pas arritjes së marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë lidhur me çështjen e targave, raporton...

Media malazeze: E blejnë drogën në Amerikë Latine, e shesin në Europë e paratë i pastrojnë në Shqipëri!

Ishte 9 qershor 2021, kur një ngarkesë e shënuar “asparagus i imët” u ngarkua në një kamion me një rimorkio 18 tonësh në qytetin...

“Si nisi dhe si po shkon”/ Vuçiç vishet si çeçen, reagon ashpër raportuesja për Kosovën në PE dhe kapet keq me Brnabiç

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon dhe kryeministrja serbe, Ana Brnabiç, kanë replikuar në rrjetin social Twitter, për Vuçiçin. Von Cramon, të...

“Perandori miliardëshe” – mediumi serb raporton për pasurinë e Milan Radoiçiq dhe Zvonko Veselinoviq

Një artikull i mediumit Nova në Serbi, ka dhënë detaje mbi pasurinë marramendëse të Milan Radojiçiq dhe Zvonko Veselinoviq të cilët janë në listën zezë të...

Karabinierë italianë zbarkojnë në Kosovë për shkak të tensioneve në Veri

Përfaqësuesi i Lartë për Politika të Jashtme dhe Politika të Sigurisë në Bashkimin Evropian, Jossepp Borrell ka njoftuar se sonte janë dërguar forca shtesë...

Plani destabilizimit/ Serbia planifikon sulme edhe ndaj KFOR dhe EULEX

Beogradi po planifikon përshkallëzimin e situatës në veriun e Kosovës, me provokime dhe deri me sulme të mirëfillta nga eksponentë të krimit të organizuar. Sipas...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES