<

KUJDES! Po automjeti i juaj është objektiv i hajdutëve? Del lista e makinave më të rrezikuara ndaj vjedhjes

Vjedhja e pjesëve të makinave kohët e fundit ka marrë përmasa të mëdha, sidomos të pjesëve të shtrenjta që hiqen lehtësisht dhe kapin çmime të larta në tregun e zi.

Problemet e shkaktuara nga pandemia e koronavirusit në industrinë globale të makinave janë të konsiderueshme , pasi vitet e fundit ka pasur mungesë të shumë komponentëve të nevojshëm për ndërtimin e automjeteve.

Problemi ka të bëjë edhe me pjesët e këmbimit të cilat po vlerësohen vazhdimisht, si pasojë e të cilave lulëzojnë praktikat e paligjshme tregtare. Mungesa e pjesëve të këmbimit ka sjellë edhe një rritje të vjedhjeve të makinave, me grabitësit e fokusuara në heqjen e pjesëve me vlerë, të cilat më pas i shesin në tregun e zi.

Në veçanti, një nga pjesët e preferuara të hajdutëve janë fenerët e modeleve Porsche , Audi , VW , Land Rover dhe Mercedes , si dhe pasqyrat e makinave të Mercedes dhe BMW .about:blank

Bëhet fjalë për vjedhje që shiten me çmime të larta në tregun e zi, pasi kostoja e pjesëve të këmbimit për modelet e kompanive premium gjermane dhe ato të Land Rover është më e lartë në krahasim me autoprodhuesit e tjerë.

Viktimë janë edhe modelet japoneze, në të cilat hiqen grykat e fshirëseve të xhamit, si dhe makinat Skoda e sidomos Octavia, të cilës i hiqen pasqyrat.about:blank

Hajdutët duket se kanë shumë dashuri për Volvon , duke u fokusuar tek grila e radiatorit . Modelet më të cenueshme të kompanisë suedeze janë kryesisht gjenerata e parë XC90, e ndjekur nga S60, S80, XC60 dhe XC70.

Është karakteristike se në shumicën e rasteve heqja e komponentëve të mësipërm nuk kërkon ndonjë pajisje të veçantë, me vida duke përdorur kaçavida, një çelës ose një vizore metalike. Shembull janë dritat Land Rover Discovery që fiksohen me vida dhe për këtë arsye mjafton një kaçavidë e thjeshtë për t’i hequr.

Me veprimin e hajdutëve duke marrë përmasa të pakontrollueshme në shumë pjesë të Evropës, ekspertët rekomandojnë marrjen e masave mbrojtëse, si vendosja e alarmeve , por edhe vendosja e mjeteve të forta fiksimi (p.sh. krahë specialë) në fenerët e makinave, duke e vështirësuar në këtë mënyrë punën e hajdutëve.about:blank

Vihet re se të cenueshëm janë edhe katalizatorët e automjeteve, ku hajdutët preferojnë automjetet me benzinë dhe veçanërisht hibridet . Katalizatorët e këtyre makinave kanë një vlerë më të lartë , pasi përmbajtja e tyre në metale të rralla është më e lartë.

Sipas të dhënave të disponueshme, në Gjermani , shumica e rasteve të vjedhjes së katalizatorëve kanë ndodhur në Opel Astra, Ford Fiesta dhe Toyota Prius . Heqja e një katalizatori është një detyrë e lehtë për grabitësit pasi nuk kërkohet pajisje speciale dhe vjedhja e tyre nuk është një proces që kërkon kohë.

“Kina po përgatitet të na pushtojë”, ministri i Jashtëm i Tajvanit del me deklaratën e jashtëzakonshme dhe ngre alarmin

Ministri i Jashtëm i Tajvanit tha të martën se Kina po përdorte stërvitjet ushtarake që nisi në shenjë proteste kundër vizitës së Nancy Pelosit,...

Ngjarje e rëndë/ Polici ekzekuton me plumb në kokë kampionin botëror të arteve marciale. Detajet…

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën diele në Brazil, pasi është ndarë nga jeta në mënyrë tragjike një nga legjendat e arteve marciale,...

Gazetarja spiune ruse del me një version të saj për dëbimin nga Kosova

Spiunja ruse në petkun e gazetares, Daria Aslamova, pas shpalljes e padëshirueshme nga Kosova, ka dalë me një rrëfim të botuar në gazetën ruse “Komsomolskaya...

Reuters shkruan për arrestimin e gazetares ruse në Kosovë: Rusia aleat kryesor i Serbisë

Mediumi prestigjioz Reuters, ka shkruar për ndalimin e hyrjes në Kosovë që i është bërë gazetares ruse të shtunën. Rueters shkruan se këtë njoftim dje e...

“Seks për intervista”, spiunes ruse që u ndalua në Kosovë i del fotografia me Karaxhiqin

Spinues ruse Daria Aslamova i është publikuar një fotografi me ish-presidentin e Republikës Serbe të Bosnjës, Radovan Karaxhiq. Virussia, një faqe me serie dokumentarësh e...

RAJONI

All

Gazetarja spiune ruse del me një version të saj për dëbimin nga Kosova

Spiunja ruse në petkun e gazetares, Daria Aslamova, pas shpalljes e padëshirueshme nga Kosova, ka dalë me një rrëfim të botuar në gazetën ruse “Komsomolskaya...

E tmerrshme/ Detaje tronditëse nga 17-vjeçarja që u vra nga i dashuri. Më herët ishte përdhunuar nga dy shqiptarë dhe një 83 vjeçar

Media greke ka publikuar detaje tronditëse nga ngjarja e rëndë që ndodhi pak ditë më parë në Greqi, ku një 17-vjeçare u vra nga...

Janjiq: Edhe nëse krijohet Asociacioni, Serbia nuk do ta njohë Kosovën

Asociacioni i Komunave me Shumicë serbe, tash e 9 vjet mbetet një nga temat më të përfolura në Kosovë. Kosova dhe Serbia kanë arritur...

Tensionet në veri të Kosovës, kërcënon Vuçiç: Ne jemi Serbia, nuk kemi frikë nga askush

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, ka reaguar ashpër ndaj situatës së tensionuar në veri të Kosovës. Ai tha se ua ka bërë të qartë liderëve...

Ish-ushtaraku italian: Ja tmerri që do të përjetojë Serbia nëse i hap luftë Kosovës

Eksperti Italian u shpreh se Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka marrë një mesazh të qartë nga ushtarakët e tij në Shtabin e Përgjithshëm....

Vuçiq i lavdëron serbët në veri pas tensioneve, i quan guximtarë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka reaguar aps takimit që e kishte me Shtabin e Përgjithshëm të ushtrisë serbe, duke i falënderuar serbët për...

“Serbia e nxitur nga Rusia mund të…”, eurodeputeti lëshon paralajmërimin e frikshëm

Riho Terras, eurodeputet, ka thënë se Serbia mund ta sulmojë Kosovën, duke u frymëzuar nga Rusia e Vladimir Putinit. Ai tha se NATO-ja dhe Bashkimi...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES