KUJDES/ Këto 4 pozicione në seks mund të jenë edhe të rrezikshme

Tashmë mund ta dini se çdo pozicion seksi është i rrezikshëm për sa kohë që nuk mbroheni. Megjithatë, ka edhe disa lloje të tjera rreziqesh që vijnë me pozicione të caktuara seksi.

Gruaja sipër

Sipas një studimi të publikuar në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë në SHBA, pozicioni i seksit që vë në rrezik penisin e shumicës së meshkujve është kur gruaja është sipër. Kjo ndodh sepse ndonjëherë, nuk ka lubrifikim të mjaftueshëm gjatë seksit, duke e bërë penetrimin e rrezikshëm. Forca e shtytjes gjithashtu mund të çojë në lëndim. Kur një grua është lart, ajo zakonisht kontrollon lëvizjen e saj me të gjithë peshën trupore, gjë që mund të jetë me rrezik për penisin e partnerit.

Misionari

Edhe pozicioni më “i mërzitshëm” mund të dëmtojë penisin e një mashkulli. Sipas një artikulli në NZ Herald, studiuesit brazilianë vunë në dukje se si 21% e frakturave të penisit ndodhnin gjatë një pozicioni të thjeshtë misionar, ku burri ishte sipër. Teksa ushtron forcë dhe shtyn, një burrë mund të dëmtojë pa dashje kockën e legenit.

Doggy style

Nëse ka depërtim të fortë në vendin e gabuar, seksi mund të jetë i dhimbshëm për gratë dhe të sjellë lëndime në vaginë ose anus.

Reverse cow girl

Edhe ky është një tjetër pozicion gjatë të cilit mund të dëmtoni penisin e partneri.

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË