<

Kjo është shuma e parave që për pesë muaj mërgimtarët dërguan në Kosovë

Kriza ekonomike globale e thelluar pas agresionit rus në Ukrainë nuk i ka ndalur mërgimtarët që të shpenzojnë shuma të mëdha me të ardhur në Kosovë.
Sheshet e kryeqytetit të mërkurën ishin të mbushura me bashkatdhetar nga diaspora.

Disa prej tyre thanë se këtë vit do të harxhojnë edhe më shumë se viti i kaluar, ndonëse e pranojnë se çmimet janë më të larta.

“Më shumë sivjet se e kam marrë femrën me veti prej Suedisë, jena kanë edhe në deti. Pak ma shtrenjtë, ma shtrenjtë pak, pak diçka por jo edhe shumë. Për ne është pak ma lirë, duke i krahasu rrogat tona është lirë për neve”, thotë Qëndrim Gashi, raporton Teve1.

“Vallahi, për mu drejt me thanë njëjtë. Çdo vit kur të vi njëjtë. Shumë keq masi rrogat nuk janë shumë të mëdhaja, krahasim me Slloveninë po tham tash atje shumë ma lirë janë do sene”, thotë Lirigzon Foniqi.

E dikush tjetër tha se këtë vit do të kursejë më shumë.

“Ma pak, diçka ma pak se arsyeja është kriza. Duhet me kursy ma shumë se shumë krizë e madhe po bëhet a pe sheh për qata, edhe çmimet shumë katastrofë”, thotë një qytetar tjetër.

Dërgesat nga diaspora apo siç njihen ndryshe si remitenca, sipas Bankës Qendrore të Kosovës deri në maj të këtij viti kanë kaluar shumën e 400 milionë eurove.

“Vlera e remitencave deri në muajin maj të këtij viti, ishte 445.4 milionë euro. Kjo shumë është pothuajse e njëjtë me vlerën e tyre në të njëjtën periudhë të vitit kaluar, kur ato kishin arritur vlerën e 446.8 milionë euro. Ato kryesisht vijnë nga shtete si Gjermania, Zvicra, ShBA, Austria, etj”, theksoi zëdhënësi i Bankës Qendrore të Kosovës.

Autoriteti qendror bankar thotë se shumica e të ardhurave nga diaspora destinohen për konsum.

Por profesori i ekonomisë, Mustafë Kadriaj vlerëson se qeveria duhet të ndërtojë politika të tilla që remitencat të dedikohen për investime.

“Vlerësoj që qeveritë dhe kjo Qeveri të bëj thjesht politika favorizuese si nga ana e turizmit që të kenë një arsye më shumë mërgimtarët që të vijnë në Kosovë e që t’i kalojnë pushimet sa më mirë dhe po ashtu nëse ka mundësi dhe hapësirë për investime të mundshme që këto mjete të remitancave të kthehen në investime dhe në mundësi të punësimit dhe zhvillimit ekonomik”, bëri të ditur profesori i ekonomisë, Mustafë Kadriaj.

Mbi 500 mijë kosovarë vlerësohet se jetojnë jashtë vendit

“Kina po përgatitet të na pushtojë”, ministri i Jashtëm i Tajvanit del me deklaratën e jashtëzakonshme dhe ngre alarmin

Ministri i Jashtëm i Tajvanit tha të martën se Kina po përdorte stërvitjet ushtarake që nisi në shenjë proteste kundër vizitës së Nancy Pelosit,...

Ngjarje e rëndë/ Polici ekzekuton me plumb në kokë kampionin botëror të arteve marciale. Detajet…

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën diele në Brazil, pasi është ndarë nga jeta në mënyrë tragjike një nga legjendat e arteve marciale,...

Gazetarja spiune ruse del me një version të saj për dëbimin nga Kosova

Spiunja ruse në petkun e gazetares, Daria Aslamova, pas shpalljes e padëshirueshme nga Kosova, ka dalë me një rrëfim të botuar në gazetën ruse “Komsomolskaya...

Reuters shkruan për arrestimin e gazetares ruse në Kosovë: Rusia aleat kryesor i Serbisë

Mediumi prestigjioz Reuters, ka shkruar për ndalimin e hyrjes në Kosovë që i është bërë gazetares ruse të shtunën. Rueters shkruan se këtë njoftim dje e...

“Seks për intervista”, spiunes ruse që u ndalua në Kosovë i del fotografia me Karaxhiqin

Spinues ruse Daria Aslamova i është publikuar një fotografi me ish-presidentin e Republikës Serbe të Bosnjës, Radovan Karaxhiq. Virussia, një faqe me serie dokumentarësh e...

RAJONI

All

Gazetarja spiune ruse del me një version të saj për dëbimin nga Kosova

Spiunja ruse në petkun e gazetares, Daria Aslamova, pas shpalljes e padëshirueshme nga Kosova, ka dalë me një rrëfim të botuar në gazetën ruse “Komsomolskaya...

E tmerrshme/ Detaje tronditëse nga 17-vjeçarja që u vra nga i dashuri. Më herët ishte përdhunuar nga dy shqiptarë dhe një 83 vjeçar

Media greke ka publikuar detaje tronditëse nga ngjarja e rëndë që ndodhi pak ditë më parë në Greqi, ku një 17-vjeçare u vra nga...

Janjiq: Edhe nëse krijohet Asociacioni, Serbia nuk do ta njohë Kosovën

Asociacioni i Komunave me Shumicë serbe, tash e 9 vjet mbetet një nga temat më të përfolura në Kosovë. Kosova dhe Serbia kanë arritur...

Tensionet në veri të Kosovës, kërcënon Vuçiç: Ne jemi Serbia, nuk kemi frikë nga askush

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, ka reaguar ashpër ndaj situatës së tensionuar në veri të Kosovës. Ai tha se ua ka bërë të qartë liderëve...

Ish-ushtaraku italian: Ja tmerri që do të përjetojë Serbia nëse i hap luftë Kosovës

Eksperti Italian u shpreh se Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka marrë një mesazh të qartë nga ushtarakët e tij në Shtabin e Përgjithshëm....

Vuçiq i lavdëron serbët në veri pas tensioneve, i quan guximtarë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka reaguar aps takimit që e kishte me Shtabin e Përgjithshëm të ushtrisë serbe, duke i falënderuar serbët për...

“Serbia e nxitur nga Rusia mund të…”, eurodeputeti lëshon paralajmërimin e frikshëm

Riho Terras, eurodeputet, ka thënë se Serbia mund ta sulmojë Kosovën, duke u frymëzuar nga Rusia e Vladimir Putinit. Ai tha se NATO-ja dhe Bashkimi...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES