<

“Kërcënimi kinez”/ SHBA-ja dhe Indonezia në alarm, marrin vendimin e papritur

Ka filluar stërvitja e përbashkët ushtarake me më shumë se 5 mijë ushtarë nga Indonezia dhe Shtetet e Bashkuara, në ishullin indonezian të Sumatrës, duke sinjalizuar lidhje më të forta mes rritjes së aktivitetit detar nga Kina në rajonin Indo-Paqësor.

Trajnimi vjetor ushtarak, i njohur si Garuda Shield, po zhvillohet që nga viti 2009. Por këtë vit sheh pjesëmarrjen e disa vendeve të tjera, duke përfshirë Australinë dhe Japoninë, duke e bërë atë më të madhin ndonjëherë.

Stërvitjet e përbashkëta, të cilat filluan të mërkurën, janë krijuar për të forcuar ndërveprimin, aftësinë, besimin dhe bashkëpunimin në mbështetje të një Indo-Paqësor të lirë dhe të hapur, tha në një deklaratë ambasada e SHBA në Xhakartë, raporton Al Jazeera, transmeton Express.

“Është një simbol i lidhjes SHBA-Indonezi dhe marrëdhënieve në rritje midis forcave tokësore në këtë rajon të rëndësishëm,” tha në deklaratë Charles Flynn, gjenerali i Ushtrisë Amerikane të Paqësorit. “Sepse forcat tokësore janë ngjitësi që lidh së bashku arkitekturën e sigurisë së rajonit.”

Flynn dhe shefi ushtarak i Indonezisë, gjenerali Andika Perkasa hapën stërvitjet e përbashkëta me një ceremoni të mërkurën në mëngjes në Baturaja, një qytet bregdetar në provincën e Sumatrës Jugore.

Stërvitjet, që përfshijnë stërvitjet e ushtrisë, marinës, forcave ajrore dhe detare, do të zgjasin deri më 14 gusht.

“Kina po përgatitet të na pushtojë”, ministri i Jashtëm i Tajvanit del me deklaratën e jashtëzakonshme dhe ngre alarmin

Ministri i Jashtëm i Tajvanit tha të martën se Kina po përdorte stërvitjet ushtarake që nisi në shenjë proteste kundër vizitës së Nancy Pelosit,...

Ngjarje e rëndë/ Polici ekzekuton me plumb në kokë kampionin botëror të arteve marciale. Detajet…

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën diele në Brazil, pasi është ndarë nga jeta në mënyrë tragjike një nga legjendat e arteve marciale,...

Gazetarja spiune ruse del me një version të saj për dëbimin nga Kosova

Spiunja ruse në petkun e gazetares, Daria Aslamova, pas shpalljes e padëshirueshme nga Kosova, ka dalë me një rrëfim të botuar në gazetën ruse “Komsomolskaya...

Reuters shkruan për arrestimin e gazetares ruse në Kosovë: Rusia aleat kryesor i Serbisë

Mediumi prestigjioz Reuters, ka shkruar për ndalimin e hyrjes në Kosovë që i është bërë gazetares ruse të shtunën. Rueters shkruan se këtë njoftim dje e...

“Seks për intervista”, spiunes ruse që u ndalua në Kosovë i del fotografia me Karaxhiqin

Spinues ruse Daria Aslamova i është publikuar një fotografi me ish-presidentin e Republikës Serbe të Bosnjës, Radovan Karaxhiq. Virussia, një faqe me serie dokumentarësh e...

RAJONI

All

Gazetarja spiune ruse del me një version të saj për dëbimin nga Kosova

Spiunja ruse në petkun e gazetares, Daria Aslamova, pas shpalljes e padëshirueshme nga Kosova, ka dalë me një rrëfim të botuar në gazetën ruse “Komsomolskaya...

E tmerrshme/ Detaje tronditëse nga 17-vjeçarja që u vra nga i dashuri. Më herët ishte përdhunuar nga dy shqiptarë dhe një 83 vjeçar

Media greke ka publikuar detaje tronditëse nga ngjarja e rëndë që ndodhi pak ditë më parë në Greqi, ku një 17-vjeçare u vra nga...

Janjiq: Edhe nëse krijohet Asociacioni, Serbia nuk do ta njohë Kosovën

Asociacioni i Komunave me Shumicë serbe, tash e 9 vjet mbetet një nga temat më të përfolura në Kosovë. Kosova dhe Serbia kanë arritur...

Tensionet në veri të Kosovës, kërcënon Vuçiç: Ne jemi Serbia, nuk kemi frikë nga askush

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, ka reaguar ashpër ndaj situatës së tensionuar në veri të Kosovës. Ai tha se ua ka bërë të qartë liderëve...

Ish-ushtaraku italian: Ja tmerri që do të përjetojë Serbia nëse i hap luftë Kosovës

Eksperti Italian u shpreh se Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka marrë një mesazh të qartë nga ushtarakët e tij në Shtabin e Përgjithshëm....

Vuçiq i lavdëron serbët në veri pas tensioneve, i quan guximtarë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka reaguar aps takimit që e kishte me Shtabin e Përgjithshëm të ushtrisë serbe, duke i falënderuar serbët për...

“Serbia e nxitur nga Rusia mund të…”, eurodeputeti lëshon paralajmërimin e frikshëm

Riho Terras, eurodeputet, ka thënë se Serbia mund ta sulmojë Kosovën, duke u frymëzuar nga Rusia e Vladimir Putinit. Ai tha se NATO-ja dhe Bashkimi...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES