<

Historia e motoçikletës BMW R75, e vetmja gjë e mirë që bënë nazistët…

25 prilli është festa e çlirimit të Italisë nga nazifashizmi. E vetmja gjë e mirë e bërë nga nazistët duket BMW R75, një motoçikletë e prodhuar në vitin 1941, pas tri vitesh zhvillimi, me kërkesë specifike të ushtrisë gjermane, si në standard, ashtu edhe në motor dhe rrotën e tretë lëvizëse. Ajo ka ardhur deri në ditët e sotme pothuajse e pandryshuar në krahasim me versionin origjinal.

FOTO / Historia e motoçikletës BMW R75, e vetmja gjë e mirë që bënë nazistët

Tani quhet ‘Ural’ dhe prodhohet (me ndryshimet e nevojshme në shasi e teknologji për siguri dhe homologim) në Rusi. BMW, në kohën e regjimit nazist ishte një kompani e kontrolluar nga shteti, e cila pas pushtimit të Polonisë dhe fillimit të luftës u shndërrua nga një fabrikë motoçikletash dhe makinash në një prodhim armatimi për mbështetjen e luftës.

Një kërkesë shumë specifike mbërriti në zyrat ekzekutive në vitin 1938; të krijonte një motoçikletë të përshtatshme për çdo terren, të fortë dhe të aftë për të lëvizur trupat në të gjithë frontin pa shumë probleme. Projekti u quajt R75 dhe në vitin 1941 hyri në shërbim së bashku me konkurrentin ‘Zundapp KS750’. Për të qenë të sinqertë, automjetet “Zundapp” u konsideruan superiore, por lavdia ndër shekuj i përkiste vetëm BMW-së.

FOTO / Historia e motoçikletës BMW R75, e vetmja gjë e mirë që bënë nazistët

Teknikisht, mrekullia e re teknologjike, krenaria e madhe e Hitlerit dhe e gjithë Wehrmacht-it ishte një karrige anësore e ndërtuar rreth një kornize çeliku me tuba, e cila strehonte në djepin e saj një motor binjak boksier 4-stroke 745cc me kamera të sipërme. Raporti i kompresimit ishte shumë i ulët, vetëm 5.8:1. Kjo e lejoi atë të jepte vetëm 26 HP, por garantonte besueshmëri të madhe.

Pas vendosjes së parë të pak më shumë se 200 njësive në 1941 (një provë në terren, le të themi) erdhi konfirmimi dhe prodhimi zinxhir filloi të prodhonte “R75” për vendosje të menjëhershme në betejë.

FOTO / Historia e motoçikletës BMW R75, e vetmja gjë e mirë që bënë nazistët

Plani fillestar i prodhimit të parashikuar nga marrëveshjet ishte 20.200 njësi, por më pas duhej të ndalohej te rreth 20.000 copë, sepse bombardimi dhe dëmtimi i rëndë i fabrikës së prodhimit në vitin 1944 i dha fund karrierës ushtarake të kësaj motoçiklete. Menjëherë pas kësaj, “Wehrmacht” gjithashtu kapitulloi në humbjen përfundimtare të nazizmit.

Kësaj motoçiklete iu garantua një e ardhme falë sovjetikëve. Gjatë luftës, Rusia arriti të blinte disa modele të BMW R71 (paraardhësi civil i R75) dhe t’ia besonte ato ndërmjetësve suedezë për zhvillimin e një “kopjeje” të motoçikletës gjermane që pushtoi stepat ruse. Rezultati ishte Dnepr M72, i miratuar nga regjimi stalinist, i prodhuar më pas në Kinë si Yangtze 750 deri në vitet 1980.

FOTO / Historia e motoçikletës BMW R75, e vetmja gjë e mirë që bënë nazistët

Me botën e denazizuar, projekti origjinal u bë pjesë integrale e fushatës ushtarake sovjetike dhe më pas e ushtrisë kineze, deri në ditët e sotme, kur legjenda mbijeton në një çelës civil falë “Ural”-it, i cili e prodhon dhe shpërndan “karrocën historike” kudo. Natyrisht, tashmë është përditësuar me teknologji moderne, por duke mbajtur të paprekur hijeshinë dhe karakteristikat bazë teknike.

“Kina po përgatitet të na pushtojë”, ministri i Jashtëm i Tajvanit del me deklaratën e jashtëzakonshme dhe ngre alarmin

Ministri i Jashtëm i Tajvanit tha të martën se Kina po përdorte stërvitjet ushtarake që nisi në shenjë proteste kundër vizitës së Nancy Pelosit,...

Ngjarje e rëndë/ Polici ekzekuton me plumb në kokë kampionin botëror të arteve marciale. Detajet…

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën diele në Brazil, pasi është ndarë nga jeta në mënyrë tragjike një nga legjendat e arteve marciale,...

Gazetarja spiune ruse del me një version të saj për dëbimin nga Kosova

Spiunja ruse në petkun e gazetares, Daria Aslamova, pas shpalljes e padëshirueshme nga Kosova, ka dalë me një rrëfim të botuar në gazetën ruse “Komsomolskaya...

Reuters shkruan për arrestimin e gazetares ruse në Kosovë: Rusia aleat kryesor i Serbisë

Mediumi prestigjioz Reuters, ka shkruar për ndalimin e hyrjes në Kosovë që i është bërë gazetares ruse të shtunën. Rueters shkruan se këtë njoftim dje e...

“Seks për intervista”, spiunes ruse që u ndalua në Kosovë i del fotografia me Karaxhiqin

Spinues ruse Daria Aslamova i është publikuar një fotografi me ish-presidentin e Republikës Serbe të Bosnjës, Radovan Karaxhiq. Virussia, një faqe me serie dokumentarësh e...

RAJONI

All

Gazetarja spiune ruse del me një version të saj për dëbimin nga Kosova

Spiunja ruse në petkun e gazetares, Daria Aslamova, pas shpalljes e padëshirueshme nga Kosova, ka dalë me një rrëfim të botuar në gazetën ruse “Komsomolskaya...

E tmerrshme/ Detaje tronditëse nga 17-vjeçarja që u vra nga i dashuri. Më herët ishte përdhunuar nga dy shqiptarë dhe një 83 vjeçar

Media greke ka publikuar detaje tronditëse nga ngjarja e rëndë që ndodhi pak ditë më parë në Greqi, ku një 17-vjeçare u vra nga...

Janjiq: Edhe nëse krijohet Asociacioni, Serbia nuk do ta njohë Kosovën

Asociacioni i Komunave me Shumicë serbe, tash e 9 vjet mbetet një nga temat më të përfolura në Kosovë. Kosova dhe Serbia kanë arritur...

Tensionet në veri të Kosovës, kërcënon Vuçiç: Ne jemi Serbia, nuk kemi frikë nga askush

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, ka reaguar ashpër ndaj situatës së tensionuar në veri të Kosovës. Ai tha se ua ka bërë të qartë liderëve...

Ish-ushtaraku italian: Ja tmerri që do të përjetojë Serbia nëse i hap luftë Kosovës

Eksperti Italian u shpreh se Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka marrë një mesazh të qartë nga ushtarakët e tij në Shtabin e Përgjithshëm....

Vuçiq i lavdëron serbët në veri pas tensioneve, i quan guximtarë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka reaguar aps takimit që e kishte me Shtabin e Përgjithshëm të ushtrisë serbe, duke i falënderuar serbët për...

“Serbia e nxitur nga Rusia mund të…”, eurodeputeti lëshon paralajmërimin e frikshëm

Riho Terras, eurodeputet, ka thënë se Serbia mund ta sulmojë Kosovën, duke u frymëzuar nga Rusia e Vladimir Putinit. Ai tha se NATO-ja dhe Bashkimi...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES