<

Haradinaj e pyeti për ndryshim qëndrimesh, Kurti: Duart i kemi me baltë por ndërgjegjen e pastër – vendin e kemi gjetur në baltë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, në seancën e sotme të Kuvendit, e pyeti kryeministrin Albin Kurti pse po i ndryshon qëndrimet tani që është në pushtet.

Lidhur me marrëveshjen e nënshkruar me Serbinë për energjinë në Bruksel, Haradinaj duke iu drejtuar Kurtit tha se “këtu të kuptoj”, por e luti të njëjtin që si kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje t’i kursejë deputetët nga pyetjet “pse tash”, ose “pse vetëm tash po paguajnë rrymë serbët në veri”.

“Na kurseni se nuk ua kemi me borxh. Dilema ime është kjo, pse kur të tjerët jetojnë në realitet në minimum për me nxjerr maksimumim para jush, është tradhti kombëtare e pse në rastin e juaj kur ndodh, kjo është e drejtë. Dhe, e kam një pyetje për fund çka do të ndodh me Valaqin? Pra, me stacionin?”, e pyeti ai kryeministrin.

E ky i fundit në replikën e tij tha se Qeveria e tanishme i ka të përlyera duart me baltë, pasi ashtu e kanë gjetur Kosovën.

“Unë besoj se ka qenë dëmtim i madh i sistemin elektro-energjetik në Kosovë privatizimi i shpërndarjes dhe furnizimit. Nuk do ta kisha bërë kurrë, por tash s’kam qare pa bashkëpunuar me ta. Sepse mund të bëhet edhe shumë më keq”.

“Në Kosovë e dini shumë mirë që keni fshatra të shndërruara në komuna për shkak të përkatësisë etnike. Ngjashëm edhe sa i përket çështjes së energjisë. E kemi të trashëguar këtë gjendje ku po e bëjmë më të mirën e mundshme”.

“A ka qenë ndonjë marrëveshje në të kaluarën tradhti? Po, ka qenë. A i kemi duart e përlyera me baltë? Po, i kemi sepse Kosovën e kemi gjetur në baltë, por ndërgjegjen e kemi të pastër”, deklaroi Kurti. /Telegrafi

Fotot/ E frikshme, Marina amerikane publikon aksidentalisht dokumente top-sekret ku flitet për…

Marina amerikane ka publikuar aksidentalisht disa dokumente top-sekret, ku flitet për kontaktin me UFO-t. Dokumentet zbulojnë takime me dronë të panjohur që fluturojnë mbi gjashtë...

Pse shtimi i prodhimit nuk do ta parandalojë rritjen e çmimit të naftës?

Vendet që “varen” shumë prej karburanteve presin me padurim takimin e kësaj jave të kartelit të OPEC-ut, i cili do të vendos nëse do...

Johnson: Nëse Putin do të ishte femër, s’do të kishte luftë në Ukrainë

Kryeministri britanik Boris Johnson ka deklaruar se lufta në Ukrainë nuk do të kishte filluar nëse Vladimir Putin do të ishte grua. Ai sugjeroi...

Shqiptari vret turkun në Gjermani, autoritetet vendosin çmimin e lartë për “kokën” e të riut

Një i ri shqiptar ka vrarë një shtetas turk në Gjermani mbrëmjen e së hënës në Kiel. Sipas mediave gjermane Fisnik Hoxha ka qëlluar disa...

“Nëse vendet nordike…”/ Analiza e “REL”: Çfarë duhet të presim nga samiti kyç i NATO-s! Mund të ketë veto turke nga Erdogan

Udhëheqësit e NATO-s do të mblidhen në Madrid më 28-30 qershor për një nga takimet me të shumëpritura që aleanca ushtarake ka mbajtur kohët...

RAJONI

All

Shumë e rëndë/ I mbuluar me beton, gjendet trupi i një gruaje 38-vjeçare në bodrumin e banesës

Në bodrumin e shtëpisë u gjet trupi i pajetë i një 38-vjeçareje në Serbi, policia e gjeti gruan të mbuluar me beton. Shtëpia gjendet...

Ballkani, “fuçia e barutit” që mund ta hedhë në erë Evropën, ja “Dora e Zezë” serbe që nisi Luftën e Parë Botërore

Ballkani është një “fuçi baruti” e Evropës, duke i kthyer sytë nga historitë që ka kaluar. Kanë kaluar 107 vjet nga atentati në Sarajevë....

Serbia, pika ku mund të shpërthejë “Lufta e Tretë Botërore”, ja si po përpiqet Moska të helmojë Vuçiqin dhe pse NATO do të përfshihet...

Erërat e luftës po kërcënojnë gjithnjë e më shumë në Serbi, në zemrën pro Putinit të Ballkanit dhe rrjedhimisht të Evropës. Ndërsa në Ukrainë, Bashkimi...

Vuçiç “humb shpresat”: Ja pse Serbia nuk do të hyjë në Bashkimit Evropian për 7 vitet e ardhshme

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i ka humbur shpresat se Beogradi do të bëhet pjesë e Bashkimit Evropian. Ai ka thënë se rruga e...

Profesori amerikan në studio televizive serbe: Pavarësia e Kosovës, realitet për Serbinë

Edward Joseph, profesor në Universitetin Johns Hopkins në Uashington dhe ekspert për Ballkanin Perëndimor, e cilësoi si “sukses të madh” dështimin e samitit BE-Ballkani...

Ngjarje horror në Greqi/ Të lidhur me litar brenda në makinë, nënë e bir gjenden në fund të detit

Një ngjarje e tmerrshme ka ndodhur ditën e sotme në Selanik, ku nënë e bir janë gjetur pa jetë brenda makinës së tyre të...

VIDEO/ Kaos në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut : Arbër Ademi rrah deputetin

Një skenë dhune dhe fyerje është regjistruar në Parlamentin  Maqedonisë së Veriut, teksa Arbër Ademi ish ministër i arsimit është shfaqur shumë agresiv sot...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES