Fuqia e jashtëzakonshme e mbretit të futbollit: Si Pele ndaloi luftën në Nigeri

Bota e futbollit është në zi pasi u nda nga jeta një prej futbollistëve më të mëdhenj në histori. Pele mbylli sytë në moshën 82-vjeçari pasi prej dy vitesh vuante nga kanceri dhe gjendja e tij ishte përkeqësuar muajit e fundit. Në Brazil janë shpallur 3 ditë zie kombëtari teksa “Mbreti i futbollit” po nderohet nga gjithë bota ashtu si e meritojnë mbretërit. 

Teksa të gjithë e dinë kontributin e 3 herë fituesit të “Kupës së Botës”, kontributi i tij jashtë fushës së blertë ka qenë po aq i madh. Vdekja e tij ka kthyer në vëmendje një prej episodeve më të panjohura të karrierës së Pele: kur, më 4 shkurt 1969, ai arriti një ‘armëpushim’ të çastit në Luftën Civile në Nigeri. 

Lufta e Biafranit u zhvillua nga 5 korriku 1967-13 janari 1970 dhe shkaktoi rreth një milion viktima. Në mes të kësaj klime lufte, skuadra ku luante Pele, Santos, zbarkoi në qytetin e Beninit për t’u përballur me një përfaqësuese nga Shteti Qendror Perëndimor. 

Ja si e kujton këtë moment argjentinasi Ramos Delgado, ish-bashkëlojtar me ‘O Rei’: “Fuqia e Peles ishte e pabesueshme. Më kujtohet kur shkuam në Nigeri dhe ai vend ishte në luftë. Dhe djemtë e ndaluan luftën një ditë, që Santos të luante!” 

Ndërsa revista amerikane “Time” e përshkruan këtë episod: “Si qeveria dhe Republika e pavarur e Biafras, pranuan një armëpushim për të lejuar ekipin e Santosit, të luante dy ndeshje miqësore kundër ekipeve lokale. Për 72 orë, futbolli ishte më i rëndësishëm se lufta.” 

Pele po ashtu ka folur vetë për këtë.  “Kam mësuar herët, nga babai im Dondinho, se futbolli duhet të jetë një instrument për të mire… E aplikova në jetën time, duke përdorur talenti im për të promovuar dashurinë dhe paqen. Gjithmonë jam përpjekur ta përcjell atë mesazh. Një nga krenaritë e mia të mëdha është ndalimi i një lufte në Nigeri, në vitin 1969, në një nga turnet e shumta që Santos bëri nëpër botë. Ne patëm një takim miqësor në Benin City, i cili ishte në mes të një lufte civile. Vetëm Santos ishte aq i dashur, sa palët ranë dakord për një ‘armëpushim’ në ditën e ndeshjes. Që atëherë, kjo ngjarje është kujtuar si ‘Dita kur Santos ndaloi luftën’. E kuptova se futbolli kishte fuqinë për të sjellë paqe në komunitetet e pafavorizuara. Në dy momente të rëndësishme në karrierën time, golin tim të 1000-të dhe lamtumirën time me futbollin, përfitova nga gjithë vëmendja e shtypit për t’u kërkuar fëmijëve në mbarë botën të kenë dashuri, dashuri dhe dashuri!” 

Ja pse “mesazhi i tij në jetë bëhet një trashëgimi për të gjithë brezat e ardhshëm. Dashuri, dashuri dhe dashuri, përgjithmonë.”

‘Nostradamusi i ri’ publikon parashikimin e Luftës së Tretë Botërore gjatë vitit 2023

“Nostradamusi i ri” është rishfaqur. Ai është Hamilton-Parker, që është emri i tij i vërtetë, por të gjithë e njohin me pseudonimin e lartpërmendur. Ai...

Medvedev bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse fillon Lufta e Tretë Botërore, gjithçka do bëhet pluhur

Nënkryetari i Këshillit të Sigurimit rus, Dmitry Medvedev, ka kritikuar përpjekjet perëndimore për të justifikuar dërgesat e armëve në Kiev si një përpjekje të...

Jackie Chan nuk do i lëjë asgjë të birit nga pasuria 400 milionë dollarëshe: ‘Duhet t’i fitojë me aftësi paratë’

Kur Jackie Chan të vdes, pasuria masive që fitoi gjatë karrierës së tij si yll filmi nuk do t'u shkojë fëmijëve të tij. Chan ka...

Dërgimi i tankeve Leopard 2 në Ukrainë, Gjermania merr vendimin, ja çfarë pritet të ndodhë

Gjermania konfirmon se do të furnizojë Ukrainën me tanke luftarake Leopard 2 dhe do të miratojë kërkesat e vendeve të tjera për të bërë...

Ish-agjenti i kundërzbulimit në FBI ndihmoi oligarkun rus

Ndaj Charles McGonigal, ish-zyrtar i lartë i kundërzbulimit në FBI janë ngritur akuza për shkak se ndihmoi një oligark rus, në shkelje të sanksioneve...

RAJONI

All

Këto janë pagat mesatare në Kosovë, Shqipëri, Bosnje e Mal të Zi

Në tri vitet e fundit, pagat në vendet e rajonit janë rritur me ritme shumë më të shpejta sesa në Kosovë e Shqipëri, duke...

Biserko: Vizita e Chollet solli një ofertë në tavolinë për Kosovën dhe Serbinë, ajo duhet pranuar

Presidentja e Komitetit të Helsinikit për të Drejtat e Njeriut, Sonja Biserko ka thënë se ka një ofertë në tryezë edhe për Kosovën edhe...

“Ka gjuajt në asfalt” – Kërveshi i ofron mbrojtje ligjore pjesëtarit të FSK-së: Ky fakt e mbyll debatin

Avokati i njohur kosovar, Kujtim Kërveshi, ka reaguar pasi nëna e 11-vjeçarit të plagosur dje në Shtërpcë deklaroi se i dyshuari ka shtënë në...

Media serbe: Kosova po përgatit fitoren më domethënëse deri tani në luftën diplomatike me Serbinë

Perëndimi dëshiron që Kosova dhe Serbia të nënshkruajnë një marrëveshje bazë në vitin 2023, bazuar në draftin franko-gjerman, i cili ndërkohë është bërë një...

Vuçiq alarmohet nga nisma e Kosovës për të blerë “Bayraktar”: Nëse ndodhë, ndikon në raportet me Turqinë

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq është alarmuar nga fakti se Kosova po shqyrton mundësinë e blerjes së dronëve “Bayraktar” nga Turqia. Ai në një intervistë...

Rama pasi SHBA i kërkoi Vuçiqit heqjen e barrikadave: Kjo flet qartë për të gjithë ata që duan të dëgjojnë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se pajtohet me thirrjen e SHBA-ve për tërheqjen e barrikadave të vendosura në veri të Kosovës. Kryeministri i...

Kërcënon Petkoviq: Po e shqyrtojmë dërgimin e 1 mijë ushtarëve në Kosovë

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Serbi, Petar Petkoviq në orët e vona të së enjtes ka dalë në një konferencë të...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES