Femrat e pësojnë më së shumti nëse ndalojnë së bëri seks

Mesatarisht vlerësohet se një britanik mund të bëjë seks rreth 5,778 herë para se të vdes.

Qoftë nëse kjo shifër ju duket shumë apo pak, një gjë është e sigurt – edhe personat me epshin më të madh kurdoherë do të kalojnë në një fazë pa seks.

Cilado që të jetë arsyeja se përse do të ndaloni së bëri seks në të ardhmen për një kohë të pacaktuar, mungesa e seksit do të ketë efekte të mëdha në trupin dhe psikologjinë tuaj.

E humbni libidonë

Po, kur është fjala për epshin seksual duket se i bie “përdore ose humbe”.

Kur njerëzit ndalojnë së bëri seks për një kohë të pacaktuar, ata e humbin vitalitetin dhe urinë për seks.

Muret vagjinale mund të dobësohen

Kjo kryesisht aplikohet te femrat që futen në menopauzë.

Pa shpeshtësinë e rregullt të seksit, muret vagjinale dobësohen dhe seksi mund t’ju shkaktojë dhimbje kur filloni prapë ta bëni.

Ekspertët rekomandojnë të keni seks të rregullt penetrim në mënyrë që të ndihmoni në shëndetin vagjinal gjatë menopauzës.

Mund të përjetoni humbje të lubrifikimit

Një efekt tjetër anësor që i ndodh në veçanti grave më të moshuara është se vagjina ka vështirësi të lubrifikohet pasi të filloni të bëni seks kur keni pauzuar për një kohë.

Keqësohen dhimbjet e periodave…

Mund t’ju duket e çuditshme, por seksi gjatë menstruacioneve mund t’ju ndihmojë t’i lehtësoni dhimbjet menstruale. 

Çfarë ndodh nëse Donald Trump arrestohet vërtet? Ja disa nga skenarët

Donald Trump pretendon se të martën do të arrestohet i akuzuar për pagesën e jashtëligjshme të 130 mijë dollarëve te një aktore e filmave...

“Do arrestohem të martën”/ Gazetarja nga SHBA-ja sqaron deklaratën e Trump

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump pret të arrestohet të martën, bazuar në një rast të trajtuar nga Zyra e Prokurorit në qarkun e Manhatanit. “Bëhet fjalë...

Pas BE dhe SHBA, Britania e Madhe ndalon TikTok-un

Pas Bashkimit Europian, Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë edhe Britania e Madhe urdhëron heqjen e aplikacioneve të Tik Tok nga telefonët smart të punonjësve...

Në Kinë bie shi me krimba, në Australi me peshq, shenjë e Apokalipsit apo ngjarje natyrale?

Rrjetet sociale janë aq të përdorura dhe mbajnë një sasi aq të madhe informacioni saqë shpesh herë është e vështirë të kuptosh të vërtetën...

Falimentimi i dy bankave në SHBA, vjen reagimi presidentit Joe Biden dhe bën thirrjen e fortë për qytetarët amerikanë

Presidenti Joe Biden tha të hënën se sistemi financiar amerikan është i sigurt, në një përpjekje për të injektuar besim, pas falimentimit të beftë...

RAJONI

All

Serbët akuzojnë Vuçiçin për tradhti kombëtare

Një grup aktivistësh politikë nga Kosova i kanë kërkuar Aleksandar Vuciçit të jap dorëheqje nga pozita e presidentit të Serbisë për shkak të sic...

Takimi Kurti-Vuçiç/ Çfarë do të ndodhë sot me marrëveshjen bazë të BE-s

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, do të takohen pasditen e së hënës në Bruksel, në kuadër të dialogut...

Vuçiq për Kurtin: Ai në Bruksel do të flasë për Demaçin dhe Millosheviqin, unë për Asociacionin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, duke folur për takimin e radhës me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, të hënën në Bruksel, tha sonte se...

SHBA: Nuk ka ndryshuar pozicioni për njohjen reciproke mes Kosovës dhe Serbisë

Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit ka thënë se Shtetet e Bashkuara nuk e kanë ndryshuar pozicionin sa i përket njohjes reciproke mes...

Bieber ‘çmonton’ strategjitë e Vuçiqit: E pranoi propozimin franko-gjerman me shpresën që Kosova e refuzon

Njohësi i zhvillimeve politike në Ballkanin Perëndimor dhe profesori i Universitetit të Grazit, Florian Bieber ka thënë se ndërkombëtarët ende shohin potencial që presidenti...

Këto janë pagat mesatare në Kosovë, Shqipëri, Bosnje e Mal të Zi

Në tri vitet e fundit, pagat në vendet e rajonit janë rritur me ritme shumë më të shpejta sesa në Kosovë e Shqipëri, duke...

Biserko: Vizita e Chollet solli një ofertë në tavolinë për Kosovën dhe Serbinë, ajo duhet pranuar

Presidentja e Komitetit të Helsinikit për të Drejtat e Njeriut, Sonja Biserko ka thënë se ka një ofertë në tryezë edhe për Kosovën edhe...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES