Femrat e pësojnë më së shumti nëse ndalojnë së bëri seks

Mesatarisht vlerësohet se një britanik mund të bëjë seks rreth 5,778 herë para se të vdes.

Qoftë nëse kjo shifër ju duket shumë apo pak, një gjë është e sigurt – edhe personat me epshin më të madh kurdoherë do të kalojnë në një fazë pa seks.

Cilado që të jetë arsyeja se përse do të ndaloni së bëri seks në të ardhmen për një kohë të pacaktuar, mungesa e seksit do të ketë efekte të mëdha në trupin dhe psikologjinë tuaj.

E humbni libidonë

Po, kur është fjala për epshin seksual duket se i bie “përdore ose humbe”.

Kur njerëzit ndalojnë së bëri seks për një kohë të pacaktuar, ata e humbin vitalitetin dhe urinë për seks.

Muret vagjinale mund të dobësohen

Kjo kryesisht aplikohet te femrat që futen në menopauzë.

Pa shpeshtësinë e rregullt të seksit, muret vagjinale dobësohen dhe seksi mund t’ju shkaktojë dhimbje kur filloni prapë ta bëni.

Ekspertët rekomandojnë të keni seks të rregullt penetrim në mënyrë që të ndihmoni në shëndetin vagjinal gjatë menopauzës.

Mund të përjetoni humbje të lubrifikimit

Një efekt tjetër anësor që i ndodh në veçanti grave më të moshuara është se vagjina ka vështirësi të lubrifikohet pasi të filloni të bëni seks kur keni pauzuar për një kohë.

Keqësohen dhimbjet e periodave…

Mund t’ju duket e çuditshme, por seksi gjatë menstruacioneve mund t’ju ndihmojë t’i lehtësoni dhimbjet menstruale. 

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË