Era e keqe e gojës, çfarë do të thotë për shëndetin tuaj?

Halitoza përkufizohet si frymë e pakëndshme që konsiderohet një problem kronik dhe jo një gjë momentale. Sipas të dhënave, 50% e popullsisë së botës përballet me këtë simptomë të veçantë, një pjesë e madhe e së cilës nuk e di arsyen.

 Pra, çfarë mund të jetë?
Higjiena e dobët e gojës

A keni menduar se ndoshta nuk po kujdeseni siç duhet për dhëmbët tuaj? Zakonisht, lloji i erës së keqe të gojës që shkaktohet nga problemet dentare dhe higjiena e dobët ka një erë veze të prishur.

Sipas një hulumtimi, gjuha është mjedisi i përshtatshëm për zhvillimin e mikroorganizmave, të cilët janë ngjitur në dhëmbë nga mbeturinat ose që shfaqen nga konsumimi i dhëmbëve.

Gjëja më themelore që dikush mund të bëjë përtej kujdesit është të vizitoni rregullisht dentistin, duke bërë një pastrim të thellë.

A keni menduar ndonjëherë se era e keqe e gojës mund të jetë për shkak të tharjes së gojës? Në veçanti, disa faktorë si stresi, plakja dhe madje edhe disa ilaçe pengojnë prodhimin e pështymës, e cila normalisht pastron ekosistemin oral.

Sa herë që frenohet rrjedha natyrale e pështymës, bakteret natyrale kanë mundësinë të bëjnë ndikimin e tyre në substancat ushqimore të mbërthyera në dhëmbët tuaj.

Rrjedha normale e pështymës largon shumë nga ky kompleks ushqimor bakterial. Duhet të jeni më selektiv në produktet që përdorni, duke shmangur ato me alkool, të cilat mund ta thajnë më shumë gojën dhe të ndihmojnë në shumimin e baktereve.

 Sëmundje të tjera të mundshme

Por përveç erës së keqe të gojës për shkak të higjienës së keqe orale, era e keqe e gojës mund të shpjegojë se ka ndonjë problem tjetër që nuk ka të bëjë me zonën e gojës.

Në veçanti, nëse fryma ka një erë peshku ose urine, mund të nënkuptojë se ajo lidhet me sëmundje të tilla si diabeti, problemet e zorrëve, sëmundjet endokrinologjike, madje edhe dështimi i veshkave.

Padyshim që këto shkaqe janë dukuri më të rralla dhe sigurisht që do t’ju përgjigjet vetëm një ekspert i kualifikuar.

Trajtimi më i mirë është parandalimi, ndaj vizitat e rregullta te dentisti do t’ju nxjerrin nga pozicioni i vështirë (dhe i rrezikshëm) i vetëdiagnostikimit.

Çfarë ndodh nëse Donald Trump arrestohet vërtet? Ja disa nga skenarët

Donald Trump pretendon se të martën do të arrestohet i akuzuar për pagesën e jashtëligjshme të 130 mijë dollarëve te një aktore e filmave...

“Do arrestohem të martën”/ Gazetarja nga SHBA-ja sqaron deklaratën e Trump

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump pret të arrestohet të martën, bazuar në një rast të trajtuar nga Zyra e Prokurorit në qarkun e Manhatanit. “Bëhet fjalë...

Pas BE dhe SHBA, Britania e Madhe ndalon TikTok-un

Pas Bashkimit Europian, Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë edhe Britania e Madhe urdhëron heqjen e aplikacioneve të Tik Tok nga telefonët smart të punonjësve...

Në Kinë bie shi me krimba, në Australi me peshq, shenjë e Apokalipsit apo ngjarje natyrale?

Rrjetet sociale janë aq të përdorura dhe mbajnë një sasi aq të madhe informacioni saqë shpesh herë është e vështirë të kuptosh të vërtetën...

Falimentimi i dy bankave në SHBA, vjen reagimi presidentit Joe Biden dhe bën thirrjen e fortë për qytetarët amerikanë

Presidenti Joe Biden tha të hënën se sistemi financiar amerikan është i sigurt, në një përpjekje për të injektuar besim, pas falimentimit të beftë...

RAJONI

All

Serbët akuzojnë Vuçiçin për tradhti kombëtare

Një grup aktivistësh politikë nga Kosova i kanë kërkuar Aleksandar Vuciçit të jap dorëheqje nga pozita e presidentit të Serbisë për shkak të sic...

Takimi Kurti-Vuçiç/ Çfarë do të ndodhë sot me marrëveshjen bazë të BE-s

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, do të takohen pasditen e së hënës në Bruksel, në kuadër të dialogut...

Vuçiq për Kurtin: Ai në Bruksel do të flasë për Demaçin dhe Millosheviqin, unë për Asociacionin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, duke folur për takimin e radhës me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, të hënën në Bruksel, tha sonte se...

SHBA: Nuk ka ndryshuar pozicioni për njohjen reciproke mes Kosovës dhe Serbisë

Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit ka thënë se Shtetet e Bashkuara nuk e kanë ndryshuar pozicionin sa i përket njohjes reciproke mes...

Bieber ‘çmonton’ strategjitë e Vuçiqit: E pranoi propozimin franko-gjerman me shpresën që Kosova e refuzon

Njohësi i zhvillimeve politike në Ballkanin Perëndimor dhe profesori i Universitetit të Grazit, Florian Bieber ka thënë se ndërkombëtarët ende shohin potencial që presidenti...

Këto janë pagat mesatare në Kosovë, Shqipëri, Bosnje e Mal të Zi

Në tri vitet e fundit, pagat në vendet e rajonit janë rritur me ritme shumë më të shpejta sesa në Kosovë e Shqipëri, duke...

Biserko: Vizita e Chollet solli një ofertë në tavolinë për Kosovën dhe Serbinë, ajo duhet pranuar

Presidentja e Komitetit të Helsinikit për të Drejtat e Njeriut, Sonja Biserko ka thënë se ka një ofertë në tryezë edhe për Kosovën edhe...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES