<

Elon Musk: Nëse e keni këtë tipar, nuk do të jeni kurrë të suksesshëm

Cilat janë karakteristikat e suksesit? Deri më sot kemi besuar se njeriu më i suksesshëm në botë ka vullnet të fortë dhe për këtë ka arritur të bëhet njeriu më i pasur në botë. Arritjet e Elon Musk, megjithatë, nuk kanë të bëjnë fare me këtë veçori, sipas ekspertëve.

Fuqia e vullnetit, sipas shkencës, është e mbivlerësuar dhe në vetvete nuk ofron sukses. Ajo që nevojitet është vetëkontrolli dhe vendosja e fortë e qëllimeve. Si personalisht ashtu edhe profesionalisht, zgjedhjet tona të ndërgjegjshme dhe të qëndrueshme na afrojnë me ambiciet tona, duke na mbajtur larg çdo gjëje tjetër që na shpërqendron.

Vetëm kur zgjedhjet tona janë në përputhje me qëllimet tona, arrijmë të qëndrojmë larg tundimeve që na çorientojnë. Imagjinoni një mjedis pune plot me stimuj që mund t’ju shpërqendrojnë lehtësisht: celulari që bie si i çmendur nga njoftimet që vijnë nga rrjetet sociale, të gjithë kolegët tuaj duke biseduar pa pushim me njëri-tjetrin. Çfarë duhet bërë në këtë rast?


Ajo që ju duhet këtu është të jeni proaktiv dhe të zgjidhni që në fillim situatën në të cilën do të jeni, duke bërë disa ndryshime të rëndësishme në mjedisin që jeni thirrur të menaxhoni. Si? Ndryshoni çdo aspekt që shkon kundër qëllimeve tuaja. Për shembull, në vend që ta lini celularin në shtëpi, vendoseni në “modalitet fluturimi” në mënyrë që askush të mos ju shqetësojë ndërsa përpiqeni të jepni atë afat të rëndësishëm.

Me pak fjalë, krijoni kushtet që do t’ju çojnë drejt suksesit tuaj pa pengesa dhe kufizoni zakonet që ju mbajnë larg qëllimeve tuaja. Kjo është ajo që Elon Musk bëri dhe bën çdo ditë, duke krijuar një teori të tërë rreth asaj që në fund të fundit sjell sukses

Fotot/ E frikshme, Marina amerikane publikon aksidentalisht dokumente top-sekret ku flitet për…

Marina amerikane ka publikuar aksidentalisht disa dokumente top-sekret, ku flitet për kontaktin me UFO-t. Dokumentet zbulojnë takime me dronë të panjohur që fluturojnë mbi gjashtë...

Pse shtimi i prodhimit nuk do ta parandalojë rritjen e çmimit të naftës?

Vendet që “varen” shumë prej karburanteve presin me padurim takimin e kësaj jave të kartelit të OPEC-ut, i cili do të vendos nëse do...

Johnson: Nëse Putin do të ishte femër, s’do të kishte luftë në Ukrainë

Kryeministri britanik Boris Johnson ka deklaruar se lufta në Ukrainë nuk do të kishte filluar nëse Vladimir Putin do të ishte grua. Ai sugjeroi...

Shqiptari vret turkun në Gjermani, autoritetet vendosin çmimin e lartë për “kokën” e të riut

Një i ri shqiptar ka vrarë një shtetas turk në Gjermani mbrëmjen e së hënës në Kiel. Sipas mediave gjermane Fisnik Hoxha ka qëlluar disa...

“Nëse vendet nordike…”/ Analiza e “REL”: Çfarë duhet të presim nga samiti kyç i NATO-s! Mund të ketë veto turke nga Erdogan

Udhëheqësit e NATO-s do të mblidhen në Madrid më 28-30 qershor për një nga takimet me të shumëpritura që aleanca ushtarake ka mbajtur kohët...

RAJONI

All

Shumë e rëndë/ I mbuluar me beton, gjendet trupi i një gruaje 38-vjeçare në bodrumin e banesës

Në bodrumin e shtëpisë u gjet trupi i pajetë i një 38-vjeçareje në Serbi, policia e gjeti gruan të mbuluar me beton. Shtëpia gjendet...

Ballkani, “fuçia e barutit” që mund ta hedhë në erë Evropën, ja “Dora e Zezë” serbe që nisi Luftën e Parë Botërore

Ballkani është një “fuçi baruti” e Evropës, duke i kthyer sytë nga historitë që ka kaluar. Kanë kaluar 107 vjet nga atentati në Sarajevë....

Serbia, pika ku mund të shpërthejë “Lufta e Tretë Botërore”, ja si po përpiqet Moska të helmojë Vuçiqin dhe pse NATO do të përfshihet...

Erërat e luftës po kërcënojnë gjithnjë e më shumë në Serbi, në zemrën pro Putinit të Ballkanit dhe rrjedhimisht të Evropës. Ndërsa në Ukrainë, Bashkimi...

Vuçiç “humb shpresat”: Ja pse Serbia nuk do të hyjë në Bashkimit Evropian për 7 vitet e ardhshme

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i ka humbur shpresat se Beogradi do të bëhet pjesë e Bashkimit Evropian. Ai ka thënë se rruga e...

Profesori amerikan në studio televizive serbe: Pavarësia e Kosovës, realitet për Serbinë

Edward Joseph, profesor në Universitetin Johns Hopkins në Uashington dhe ekspert për Ballkanin Perëndimor, e cilësoi si “sukses të madh” dështimin e samitit BE-Ballkani...

Ngjarje horror në Greqi/ Të lidhur me litar brenda në makinë, nënë e bir gjenden në fund të detit

Një ngjarje e tmerrshme ka ndodhur ditën e sotme në Selanik, ku nënë e bir janë gjetur pa jetë brenda makinës së tyre të...

VIDEO/ Kaos në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut : Arbër Ademi rrah deputetin

Një skenë dhune dhe fyerje është regjistruar në Parlamentin  Maqedonisë së Veriut, teksa Arbër Ademi ish ministër i arsimit është shfaqur shumë agresiv sot...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES