E anashkaloni shpesh mëngjesin? Ky zakon rrit seriozisht rrezikun e kësaj sëmundjeje

Planifikimi i vakteve dhe vakteve të ndërmjetme paraprakisht dhe të hani mëngjes çdo ditë mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të sëmundjes kardiovaskulare.

Konsumimi i kalorive shumë herët gjatë ditës dhe reduktimi i konsumimit të ushqimit gjatë natës mund të ulë rrezikun e një infarkti zemre, goditjeve apo sëmundjeve kardiake ose të enëve të gjakut, sipas deklaratës shkencore të “American Heart Association”.

“Kur hamë mund të jetë e rëndësishme të shqyrtojmë, cfarë hamë “. Rreth 30% e të rriturve, e anashkalojnë mëngjesin, një zakon që është bërë më i shpeshtë vitet e fundit, pasi preferojnë më shumë që ditën ta kalojnë duke ngrënë vakte të ndërmjetme sesa të ulen për të ngrënë 3 vaktet standart.

Kur njerëzit hanë mëngjes çdo ditë, ata kanë më pak gjasa të kenë faktorë rreziku për sëmundje kardiovaskulare, si kolesteroli i lartë dhe presioni i lartë i gjakut. Dhe njerëzit që anashkalojnë vaktin e mëngjesit kanë më shumë gjasa të kenë faktorë të rrezikut si obeziteti, kequshqyerja, diabeti ose sheqeri i lartë i gjakut.

Kjo për shkak se koha e vakteve mund të ndikojë në shëndetin tuaj duke ndikuar në orën e brendshme të trupit. Ne nuk mund të përpunojmë sheqernat gjatë natës ashtu siç bëjmë gjatë ditës dhe studimet e punëtorëve të turneve të natës e kanë lidhur këtë plan me një rrezik më të madh të zhvillimit të obezitetit dhe sëmundjeve të zemrës sesa një punë tipike ditore.

“Ne e dimë nga studimet e popullsisë se të hani mëngjes është e lidhur me një peshë më të ulët dhe dietë më të shëndetshme, së bashku me rrezikun më të ulët të sëmundjeve kardiovaskulare. “Megjithatë, ndërhyrjet për të rritur konsumin e mëngjesit në ato që zakonisht e anashkalojnë nuk mbështesin një rol të fortë shkakor për këtë vakt në menaxhimin e peshës, në veçanti.

“Shtimi i mëngjesit, për disa, çon në një vakt shtesë dhe shtim në peshë.” Është e mundur që disa njerëz që shtojnë vaktin e mëngjesit nuk po hanë gjërat e duhura ose nuk hanë më përgjatë ditës, duke rezultuar në më shumë kalori, por jo domosdoshmërisht ushqyerje të mirë. Një dietë e shëndetshme është përplot me fruta dhe perime, drithëra të plota, bulmet me yndyrë të ulët, pula dhe peshq, sipas udhëzimeve.

Ushqimi i mirë gjithashtu nënkupton limitimin e konsumimit të mishit të kuq, kripës dhe ushqimeve të larta në sheqerna të shtuara. Plotësimi i asaj që duhet ngrënë para kohe, sidomos për njerëzit e zënë që hanë në lëvizje, mund të ndihmojë në krijimin e një diete që është më e mirë për shëndetin e zemres. “Planifikimi përpara dhe marrja e ushqimeve të shëndetshme, është e rëndësishme,” .

Prsh një smoothie e përgatitur në shtëpi ose kekë të vegjël ; paketimi i një sanduiçi apo cfarë ka mbetur nga darka për rastet kur koha nuk premton. Të hamë në vakte të vogla është këshilla më e dëgjuar gjatë ditës dhe është jo-realiste për shumë njerëz pasi vaktet e vogla shpesh kthehen në vakte të mëdha dhe shtimi në peshë shpesh është i paevitueshëm,”Koha e ngrënies gjatë natës është mjaft e zakonshme dhe një mënyrë e thjeshtë për të shtuar kalori të panevojshme dhe për të shtuar peshë me kalimin e kohës, sepse njerëzit ushqehen para televizorëve, ekraneve të kompjuterave dhe tabletëve. Pasi të përfundojë darka, kuzhina duhet të jetë e mbyllur. Nëse orari juaj është i çmendur dhe ju nuk mund të shkoni në shtëpi deri vonë në mbrëmje, atëherë hani “dritë” natën.

‘Nostradamusi i ri’ publikon parashikimin e Luftës së Tretë Botërore gjatë vitit 2023

“Nostradamusi i ri” është rishfaqur. Ai është Hamilton-Parker, që është emri i tij i vërtetë, por të gjithë e njohin me pseudonimin e lartpërmendur. Ai...

Medvedev bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse fillon Lufta e Tretë Botërore, gjithçka do bëhet pluhur

Nënkryetari i Këshillit të Sigurimit rus, Dmitry Medvedev, ka kritikuar përpjekjet perëndimore për të justifikuar dërgesat e armëve në Kiev si një përpjekje të...

Jackie Chan nuk do i lëjë asgjë të birit nga pasuria 400 milionë dollarëshe: ‘Duhet t’i fitojë me aftësi paratë’

Kur Jackie Chan të vdes, pasuria masive që fitoi gjatë karrierës së tij si yll filmi nuk do t'u shkojë fëmijëve të tij. Chan ka...

Dërgimi i tankeve Leopard 2 në Ukrainë, Gjermania merr vendimin, ja çfarë pritet të ndodhë

Gjermania konfirmon se do të furnizojë Ukrainën me tanke luftarake Leopard 2 dhe do të miratojë kërkesat e vendeve të tjera për të bërë...

Ish-agjenti i kundërzbulimit në FBI ndihmoi oligarkun rus

Ndaj Charles McGonigal, ish-zyrtar i lartë i kundërzbulimit në FBI janë ngritur akuza për shkak se ndihmoi një oligark rus, në shkelje të sanksioneve...

RAJONI

All

Këto janë pagat mesatare në Kosovë, Shqipëri, Bosnje e Mal të Zi

Në tri vitet e fundit, pagat në vendet e rajonit janë rritur me ritme shumë më të shpejta sesa në Kosovë e Shqipëri, duke...

Biserko: Vizita e Chollet solli një ofertë në tavolinë për Kosovën dhe Serbinë, ajo duhet pranuar

Presidentja e Komitetit të Helsinikit për të Drejtat e Njeriut, Sonja Biserko ka thënë se ka një ofertë në tryezë edhe për Kosovën edhe...

“Ka gjuajt në asfalt” – Kërveshi i ofron mbrojtje ligjore pjesëtarit të FSK-së: Ky fakt e mbyll debatin

Avokati i njohur kosovar, Kujtim Kërveshi, ka reaguar pasi nëna e 11-vjeçarit të plagosur dje në Shtërpcë deklaroi se i dyshuari ka shtënë në...

Media serbe: Kosova po përgatit fitoren më domethënëse deri tani në luftën diplomatike me Serbinë

Perëndimi dëshiron që Kosova dhe Serbia të nënshkruajnë një marrëveshje bazë në vitin 2023, bazuar në draftin franko-gjerman, i cili ndërkohë është bërë një...

Vuçiq alarmohet nga nisma e Kosovës për të blerë “Bayraktar”: Nëse ndodhë, ndikon në raportet me Turqinë

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq është alarmuar nga fakti se Kosova po shqyrton mundësinë e blerjes së dronëve “Bayraktar” nga Turqia. Ai në një intervistë...

Rama pasi SHBA i kërkoi Vuçiqit heqjen e barrikadave: Kjo flet qartë për të gjithë ata që duan të dëgjojnë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se pajtohet me thirrjen e SHBA-ve për tërheqjen e barrikadave të vendosura në veri të Kosovës. Kryeministri i...

Kërcënon Petkoviq: Po e shqyrtojmë dërgimin e 1 mijë ushtarëve në Kosovë

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Serbi, Petar Petkoviq në orët e vona të së enjtes ka dalë në një konferencë të...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES