Çfarë cilësish ka dikush me mentalitet fituesi? Si t’i kultivoni ato

Një mentalitet fituesi është një mentalitet pozitiv dhe i orientuar në objektivat e suksesit. Nëse mendoni se nuk e keni një mendësi të tillë, ose të paktën jo në nivelet që dëshironi, ka disa cilësi dhe pika kyçe që duhet t’i keni parasysh:

– Vullneti për të mësuar dhe për të rritur veten.

Njerëzit me mentalitet fituesi janë të hapur për të mësuar gjithnjë e më shumë dhe janë të gatshëm të investojnë kohë dhe energji për të përparuar.

– Besimi tek vetja dhe aftësitë tuaja.

Ata që kanë mentalitet fituesi janë të bindur se do t’i arrijnë qëllimet e tyre pavarësisht gjithçkaje. Kjo mendësi bën të mundur që ju të mos e humbisni besimin te vetja, edhe në ditët më të vështira.

– Angazhimi dhe disiplina.

Njerëzit me mentalitet fituesi janë të disiplinuar dhe të përkushtuar ndaj qëllimeve të tyre. Ata e dinë se duhet të punojnë vazhdimisht dhe të jenë të përqendruar për të arritur suksesin.

– Vizion i qartë dhe objektiva të realizueshme.

Ata që kanë mentalitet fituesi kanë një ide të qartë se ku dëshirojnë të shkojnë dhe çfarë dëshirojnë të arrijnë. Ata gjithashtu dinë se si t’i shndërrojnë objektivat e tyre të realizueshme dhe të ndërlikuara, në hapa më të vogla.

– Qëndrueshmëria dhe aftësia për t’i përballuar sfidat.

Njerëzit me mentalitet fituesi nuk dorëzohen lehtësisht. Ata kanë aftësinë për të përballuar sfidat pavarësisht gjithçkaje.

– Krijimi i lidhjeve të mira dhe i kontakteve të rëndësishme.

Njerëzit me mendësinë e fituesit kanë aftësinë për të krijuar lidhje të mira dhe të qëndrueshme, si dhe të identifikojnë njerëzit dhe kontaktet e rëndësishme që mund të ndihmojnë në arritjen e qëllimeve të tyre.

Duke punuar vazhdimisht për të rritur veten dhe për të arritur qëllimet tuaja, ju mund të kultivoni një mentalitet fituesi edhe nëse mendoni s’e aktualisht nuk e keni. Kjo mendësi është brenda secilit prej nesh. Mjafton të punoni për ta nxjerrë në pah!

Çfarë ndodh nëse Donald Trump arrestohet vërtet? Ja disa nga skenarët

Donald Trump pretendon se të martën do të arrestohet i akuzuar për pagesën e jashtëligjshme të 130 mijë dollarëve te një aktore e filmave...

“Do arrestohem të martën”/ Gazetarja nga SHBA-ja sqaron deklaratën e Trump

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump pret të arrestohet të martën, bazuar në një rast të trajtuar nga Zyra e Prokurorit në qarkun e Manhatanit. “Bëhet fjalë...

Pas BE dhe SHBA, Britania e Madhe ndalon TikTok-un

Pas Bashkimit Europian, Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë edhe Britania e Madhe urdhëron heqjen e aplikacioneve të Tik Tok nga telefonët smart të punonjësve...

Në Kinë bie shi me krimba, në Australi me peshq, shenjë e Apokalipsit apo ngjarje natyrale?

Rrjetet sociale janë aq të përdorura dhe mbajnë një sasi aq të madhe informacioni saqë shpesh herë është e vështirë të kuptosh të vërtetën...

Falimentimi i dy bankave në SHBA, vjen reagimi presidentit Joe Biden dhe bën thirrjen e fortë për qytetarët amerikanë

Presidenti Joe Biden tha të hënën se sistemi financiar amerikan është i sigurt, në një përpjekje për të injektuar besim, pas falimentimit të beftë...

RAJONI

All

Serbët akuzojnë Vuçiçin për tradhti kombëtare

Një grup aktivistësh politikë nga Kosova i kanë kërkuar Aleksandar Vuciçit të jap dorëheqje nga pozita e presidentit të Serbisë për shkak të sic...

Takimi Kurti-Vuçiç/ Çfarë do të ndodhë sot me marrëveshjen bazë të BE-s

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, do të takohen pasditen e së hënës në Bruksel, në kuadër të dialogut...

Vuçiq për Kurtin: Ai në Bruksel do të flasë për Demaçin dhe Millosheviqin, unë për Asociacionin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, duke folur për takimin e radhës me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, të hënën në Bruksel, tha sonte se...

SHBA: Nuk ka ndryshuar pozicioni për njohjen reciproke mes Kosovës dhe Serbisë

Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit ka thënë se Shtetet e Bashkuara nuk e kanë ndryshuar pozicionin sa i përket njohjes reciproke mes...

Bieber ‘çmonton’ strategjitë e Vuçiqit: E pranoi propozimin franko-gjerman me shpresën që Kosova e refuzon

Njohësi i zhvillimeve politike në Ballkanin Perëndimor dhe profesori i Universitetit të Grazit, Florian Bieber ka thënë se ndërkombëtarët ende shohin potencial që presidenti...

Këto janë pagat mesatare në Kosovë, Shqipëri, Bosnje e Mal të Zi

Në tri vitet e fundit, pagat në vendet e rajonit janë rritur me ritme shumë më të shpejta sesa në Kosovë e Shqipëri, duke...

Biserko: Vizita e Chollet solli një ofertë në tavolinë për Kosovën dhe Serbinë, ajo duhet pranuar

Presidentja e Komitetit të Helsinikit për të Drejtat e Njeriut, Sonja Biserko ka thënë se ka një ofertë në tryezë edhe për Kosovën edhe...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES