Çfarë cilësish ka dikush me mentalitet fituesi? Si t’i kultivoni ato

Një mentalitet fituesi është një mentalitet pozitiv dhe i orientuar në objektivat e suksesit. Nëse mendoni se nuk e keni një mendësi të tillë, ose të paktën jo në nivelet që dëshironi, ka disa cilësi dhe pika kyçe që duhet t’i keni parasysh:

– Vullneti për të mësuar dhe për të rritur veten.

Njerëzit me mentalitet fituesi janë të hapur për të mësuar gjithnjë e më shumë dhe janë të gatshëm të investojnë kohë dhe energji për të përparuar.

– Besimi tek vetja dhe aftësitë tuaja.

Ata që kanë mentalitet fituesi janë të bindur se do t’i arrijnë qëllimet e tyre pavarësisht gjithçkaje. Kjo mendësi bën të mundur që ju të mos e humbisni besimin te vetja, edhe në ditët më të vështira.

– Angazhimi dhe disiplina.

Njerëzit me mentalitet fituesi janë të disiplinuar dhe të përkushtuar ndaj qëllimeve të tyre. Ata e dinë se duhet të punojnë vazhdimisht dhe të jenë të përqendruar për të arritur suksesin.

– Vizion i qartë dhe objektiva të realizueshme.

Ata që kanë mentalitet fituesi kanë një ide të qartë se ku dëshirojnë të shkojnë dhe çfarë dëshirojnë të arrijnë. Ata gjithashtu dinë se si t’i shndërrojnë objektivat e tyre të realizueshme dhe të ndërlikuara, në hapa më të vogla.

– Qëndrueshmëria dhe aftësia për t’i përballuar sfidat.

Njerëzit me mentalitet fituesi nuk dorëzohen lehtësisht. Ata kanë aftësinë për të përballuar sfidat pavarësisht gjithçkaje.

– Krijimi i lidhjeve të mira dhe i kontakteve të rëndësishme.

Njerëzit me mendësinë e fituesit kanë aftësinë për të krijuar lidhje të mira dhe të qëndrueshme, si dhe të identifikojnë njerëzit dhe kontaktet e rëndësishme që mund të ndihmojnë në arritjen e qëllimeve të tyre.

Duke punuar vazhdimisht për të rritur veten dhe për të arritur qëllimet tuaja, ju mund të kultivoni një mentalitet fituesi edhe nëse mendoni s’e aktualisht nuk e keni. Kjo mendësi është brenda secilit prej nesh. Mjafton të punoni për ta nxjerrë në pah!

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË