<

Bilanc tragjik nga të shtënat në shkollën fillore në Teksas, 19 fëmijë të vdekur. Humbin jetën edhe 2 të rritur/FOTOT E TË VRARËVE

Një bilanc tragjik është shënuar gjatë të shtënave me armë zjarri në një shkollë fillore në Teksasin jugor ku kanë mbetur të vdekur 19 fëmijë dhe 2 të rritur.

18-vjeçari i armatosur hapi zjarr në shkollën fillore Robb në qytetin e Uvalde para se të vritej nga forcat e rendit, thanë zyrtarët.

Hetuesit thonë se i dyshuari ishte i armatosur me një pistoletë, një pushkë gjysmë automatike AR-15 dhe karikatorë me kapacitet të lartë.

Numri i të vdekurve përfshinte gjithashtu dy të rritur, thanë autoritetet. Guvernatori Greg Abbott tha se njëri nga të dy ishte mësues.

Sulmi në shkollën fillore Robb në qytetin latin të Uvalde ishte sulmi më vdekjeprurës në një shkollë në SHBA që kur një person i armatosur vrau 20 fëmijë dhe gjashtë të rritur në Sandy Hook Elementary në Newtown, Connecticut, pothuajse një dekadë më parë.

“Zemra ime është thyer sot,” tha Hal Harrell, mbikëqyrësi i distriktit shkollor, duke njoftuar se të gjitha aktivitetet e shkollës u anuluan deri në njoftimin e dytë. “Ne jemi një komunitet i vogël dhe do të kemi nevojë për lutjet tuaja për ta kapërcyer këtë.”

Sulmi në Teksas ndodhi më pak se dy javë pasi një person i armatosur hapi zjarr në një supermarket në Buffalo të Nju Jorkut, duke vrarë 10 persona me ngjyrë. Zyrtarët e kanë cilësuar atë sulm një krim urrejtjeje.

The family of Uziyah Garcia, 8, said he was killed in the shooting hours after announcing he was among the missing
Makenna Lee Elrod, 10, was confirmed dead by a family friend late Tuesday night
Xavier Lopez, 10, was also killed at the school shooting on Tuesday
Amerie Jo Garza (right)
Eliahana Torres, 10, was also confirmed dead on Facebook
Steven Garcia and Jennifer Lugo confirmed their daughter, Ellie, was killed in Tuesday's massacre after she had been missing for several hours
Irma Garcia, a fourth grade teacher and 23-year veteran of Robb Elementary, was killed on Tuesday
Eva Mireles, who for five years was the co-teacher with Irma Garcia, was one of two teachers shot and killed at Robb Elementary School on Tuesday
Salvador Ramos, 18, shot his grandmother before going to Robb Elementary School in Uvalde; engaging border patrol agents nearby in a shootout; and then barricading himself inside the school, killing 19 students and two teachers
Salvador Ramos, 18, from Uvalde, Texas, drove to the Robb Elementary School after shooting his grandmother
Police are seen outside the home of Salvador Ramos in Ulvade, Texas, on Tuesday
Annabelle Guadalupe Rodriguez's father said the 10-year-old was still unaccounted for
Ramos shared photos on social media of guns. His account was taken down shortly after Governor Greg Abbott confirmed his name
Ramos shared a photo on Instagram of him holding the magazine of a rifle
One video at the scene appears to show the suspected gunman, named by Governor Greg Abbott as Salvador Ramos, approach the school while what sounds like gunfire is going off in the background
Horrified parents and students gathered after the shooting at the Ssgt Willie de Leon Civic Center
A woman cries while speaking on the phone outside the Ssgt Willie de Leon Civic Center, where students had been transported from Robb Elementary School to be picked up following the shooting

Fotot/ E frikshme, Marina amerikane publikon aksidentalisht dokumente top-sekret ku flitet për…

Marina amerikane ka publikuar aksidentalisht disa dokumente top-sekret, ku flitet për kontaktin me UFO-t. Dokumentet zbulojnë takime me dronë të panjohur që fluturojnë mbi gjashtë...

Pse shtimi i prodhimit nuk do ta parandalojë rritjen e çmimit të naftës?

Vendet që “varen” shumë prej karburanteve presin me padurim takimin e kësaj jave të kartelit të OPEC-ut, i cili do të vendos nëse do...

Johnson: Nëse Putin do të ishte femër, s’do të kishte luftë në Ukrainë

Kryeministri britanik Boris Johnson ka deklaruar se lufta në Ukrainë nuk do të kishte filluar nëse Vladimir Putin do të ishte grua. Ai sugjeroi...

Shqiptari vret turkun në Gjermani, autoritetet vendosin çmimin e lartë për “kokën” e të riut

Një i ri shqiptar ka vrarë një shtetas turk në Gjermani mbrëmjen e së hënës në Kiel. Sipas mediave gjermane Fisnik Hoxha ka qëlluar disa...

“Nëse vendet nordike…”/ Analiza e “REL”: Çfarë duhet të presim nga samiti kyç i NATO-s! Mund të ketë veto turke nga Erdogan

Udhëheqësit e NATO-s do të mblidhen në Madrid më 28-30 qershor për një nga takimet me të shumëpritura që aleanca ushtarake ka mbajtur kohët...

RAJONI

All

Shumë e rëndë/ I mbuluar me beton, gjendet trupi i një gruaje 38-vjeçare në bodrumin e banesës

Në bodrumin e shtëpisë u gjet trupi i pajetë i një 38-vjeçareje në Serbi, policia e gjeti gruan të mbuluar me beton. Shtëpia gjendet...

Ballkani, “fuçia e barutit” që mund ta hedhë në erë Evropën, ja “Dora e Zezë” serbe që nisi Luftën e Parë Botërore

Ballkani është një “fuçi baruti” e Evropës, duke i kthyer sytë nga historitë që ka kaluar. Kanë kaluar 107 vjet nga atentati në Sarajevë....

Serbia, pika ku mund të shpërthejë “Lufta e Tretë Botërore”, ja si po përpiqet Moska të helmojë Vuçiqin dhe pse NATO do të përfshihet...

Erërat e luftës po kërcënojnë gjithnjë e më shumë në Serbi, në zemrën pro Putinit të Ballkanit dhe rrjedhimisht të Evropës. Ndërsa në Ukrainë, Bashkimi...

Vuçiç “humb shpresat”: Ja pse Serbia nuk do të hyjë në Bashkimit Evropian për 7 vitet e ardhshme

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i ka humbur shpresat se Beogradi do të bëhet pjesë e Bashkimit Evropian. Ai ka thënë se rruga e...

Profesori amerikan në studio televizive serbe: Pavarësia e Kosovës, realitet për Serbinë

Edward Joseph, profesor në Universitetin Johns Hopkins në Uashington dhe ekspert për Ballkanin Perëndimor, e cilësoi si “sukses të madh” dështimin e samitit BE-Ballkani...

Ngjarje horror në Greqi/ Të lidhur me litar brenda në makinë, nënë e bir gjenden në fund të detit

Një ngjarje e tmerrshme ka ndodhur ditën e sotme në Selanik, ku nënë e bir janë gjetur pa jetë brenda makinës së tyre të...

VIDEO/ Kaos në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut : Arbër Ademi rrah deputetin

Një skenë dhune dhe fyerje është regjistruar në Parlamentin  Maqedonisë së Veriut, teksa Arbër Ademi ish ministër i arsimit është shfaqur shumë agresiv sot...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES