Bieber ‘çmonton’ strategjitë e Vuçiqit: E pranoi propozimin franko-gjerman me shpresën që Kosova e refuzon

Njohësi i zhvillimeve politike në Ballkanin Perëndimor dhe profesori i Universitetit të Grazit, Florian Bieber ka thënë se ndërkombëtarët ende shohin potencial që presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ta zgjidhë problemin me Kosovën. Gjithashtu, ai ka thënë se Vuçiq e ka pranuar propozimin franko-gjerman vetëm me shpresën që Qeveria e Kosovës do ta refuzojë atë.

Sipas Bieber, Vuçiq po e shfrytëzon në favor të tij bindjen e ndërkombëtarëve për të mbetur në pushtet.

“Ai po përdor prioritetet ndërkombëtare për interesat e tij”, ka thënë Bieber, duke shprehur frikën se Ballkani mund të hyjë në një fazë të re të stabilokracisë, transmeton Gazeta Express.

Ai ka vlerësuar se aktualisht SHBA dhe BE e kanë më të rëndësishme që Serbia ta arrijë një kompromis me Kosovën dhe të vë sanksione ndaj Rusisë, se sa politikat e brendshme serbe.

“Ka ende një përshtypje se ai është njeriu që mund ta zgjidhë problemin me Kosovën. Kjo pritje ekziston. Vuçiq mbijeton mbi këtë ide, mbi idenë se ai është njeriu që mund ta kryej këtë punë”, ka vlerësuar ai.

Megjithatë, sipas njohësit të Ballkanit, për Vuçiqin mund të vijnë ditë të këqija kur pasi të jenë zgjidhur çështjet e rëndësishme dhe kur Perëndimi ta kthejë vëmendjen te reformat e brendshme.

Ai, duke folur për televizionin N1, ka thënë se pa demokratizim të brendshëm, Serbia nuk do të mund të hyjë bë BE.

Duke e komentuar propozimin franko-gjerman, ai ka thënë se ky hap nuk mund të jetë zgjidhja finale, por vetëm një hap i ndërmjetëm. Sipas tij, Vuçiq e ka pranuar propozimin me shpresën se pala tjetër (Kosova) nuk do ta pranojë.

“Do të ishte ideale për të, që propozimi të dështojë për shkak të qëndrimit të Qeverisë së Kosovës. Kjo nuk do të ndodh. Pranimi i propozimit ka qenë mënyra e tij për ta hedhur përgjegjësinë te Prishtina”, ka theksuar ai.

Bieber ka vlerësuar se në këtë kohë, për Kosovën nuk është shumë e rëndësishme njohja nga Serbia, por njohja nga pesë vendet anëtare të Bashkimit Evropian. Sipas tij, kjo gjë do t’ia mundësonte Kosovës që të bëhej pjesë e BE-së dhe NATO-s, pa njohjen e Serbisë.

Megjithatë, Bieber ka folur me rezerva për mundësinë e arritjes së një marrëveshjeje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, bazuar në propozimin franko-gjerman. 

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË