Bieber ‘çmonton’ strategjitë e Vuçiqit: E pranoi propozimin franko-gjerman me shpresën që Kosova e refuzon

Njohësi i zhvillimeve politike në Ballkanin Perëndimor dhe profesori i Universitetit të Grazit, Florian Bieber ka thënë se ndërkombëtarët ende shohin potencial që presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ta zgjidhë problemin me Kosovën. Gjithashtu, ai ka thënë se Vuçiq e ka pranuar propozimin franko-gjerman vetëm me shpresën që Qeveria e Kosovës do ta refuzojë atë.

Sipas Bieber, Vuçiq po e shfrytëzon në favor të tij bindjen e ndërkombëtarëve për të mbetur në pushtet.

“Ai po përdor prioritetet ndërkombëtare për interesat e tij”, ka thënë Bieber, duke shprehur frikën se Ballkani mund të hyjë në një fazë të re të stabilokracisë, transmeton Gazeta Express.

Ai ka vlerësuar se aktualisht SHBA dhe BE e kanë më të rëndësishme që Serbia ta arrijë një kompromis me Kosovën dhe të vë sanksione ndaj Rusisë, se sa politikat e brendshme serbe.

“Ka ende një përshtypje se ai është njeriu që mund ta zgjidhë problemin me Kosovën. Kjo pritje ekziston. Vuçiq mbijeton mbi këtë ide, mbi idenë se ai është njeriu që mund ta kryej këtë punë”, ka vlerësuar ai.

Megjithatë, sipas njohësit të Ballkanit, për Vuçiqin mund të vijnë ditë të këqija kur pasi të jenë zgjidhur çështjet e rëndësishme dhe kur Perëndimi ta kthejë vëmendjen te reformat e brendshme.

Ai, duke folur për televizionin N1, ka thënë se pa demokratizim të brendshëm, Serbia nuk do të mund të hyjë bë BE.

Duke e komentuar propozimin franko-gjerman, ai ka thënë se ky hap nuk mund të jetë zgjidhja finale, por vetëm një hap i ndërmjetëm. Sipas tij, Vuçiq e ka pranuar propozimin me shpresën se pala tjetër (Kosova) nuk do ta pranojë.

“Do të ishte ideale për të, që propozimi të dështojë për shkak të qëndrimit të Qeverisë së Kosovës. Kjo nuk do të ndodh. Pranimi i propozimit ka qenë mënyra e tij për ta hedhur përgjegjësinë te Prishtina”, ka theksuar ai.

Bieber ka vlerësuar se në këtë kohë, për Kosovën nuk është shumë e rëndësishme njohja nga Serbia, por njohja nga pesë vendet anëtare të Bashkimit Evropian. Sipas tij, kjo gjë do t’ia mundësonte Kosovës që të bëhej pjesë e BE-së dhe NATO-s, pa njohjen e Serbisë.

Megjithatë, Bieber ka folur me rezerva për mundësinë e arritjes së një marrëveshjeje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, bazuar në propozimin franko-gjerman. 

Çfarë ndodh nëse Donald Trump arrestohet vërtet? Ja disa nga skenarët

Donald Trump pretendon se të martën do të arrestohet i akuzuar për pagesën e jashtëligjshme të 130 mijë dollarëve te një aktore e filmave...

“Do arrestohem të martën”/ Gazetarja nga SHBA-ja sqaron deklaratën e Trump

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump pret të arrestohet të martën, bazuar në një rast të trajtuar nga Zyra e Prokurorit në qarkun e Manhatanit. “Bëhet fjalë...

Pas BE dhe SHBA, Britania e Madhe ndalon TikTok-un

Pas Bashkimit Europian, Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë edhe Britania e Madhe urdhëron heqjen e aplikacioneve të Tik Tok nga telefonët smart të punonjësve...

Në Kinë bie shi me krimba, në Australi me peshq, shenjë e Apokalipsit apo ngjarje natyrale?

Rrjetet sociale janë aq të përdorura dhe mbajnë një sasi aq të madhe informacioni saqë shpesh herë është e vështirë të kuptosh të vërtetën...

Falimentimi i dy bankave në SHBA, vjen reagimi presidentit Joe Biden dhe bën thirrjen e fortë për qytetarët amerikanë

Presidenti Joe Biden tha të hënën se sistemi financiar amerikan është i sigurt, në një përpjekje për të injektuar besim, pas falimentimit të beftë...

RAJONI

All

Serbët akuzojnë Vuçiçin për tradhti kombëtare

Një grup aktivistësh politikë nga Kosova i kanë kërkuar Aleksandar Vuciçit të jap dorëheqje nga pozita e presidentit të Serbisë për shkak të sic...

Takimi Kurti-Vuçiç/ Çfarë do të ndodhë sot me marrëveshjen bazë të BE-s

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, do të takohen pasditen e së hënës në Bruksel, në kuadër të dialogut...

Vuçiq për Kurtin: Ai në Bruksel do të flasë për Demaçin dhe Millosheviqin, unë për Asociacionin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, duke folur për takimin e radhës me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, të hënën në Bruksel, tha sonte se...

SHBA: Nuk ka ndryshuar pozicioni për njohjen reciproke mes Kosovës dhe Serbisë

Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit ka thënë se Shtetet e Bashkuara nuk e kanë ndryshuar pozicionin sa i përket njohjes reciproke mes...

Bieber ‘çmonton’ strategjitë e Vuçiqit: E pranoi propozimin franko-gjerman me shpresën që Kosova e refuzon

Njohësi i zhvillimeve politike në Ballkanin Perëndimor dhe profesori i Universitetit të Grazit, Florian Bieber ka thënë se ndërkombëtarët ende shohin potencial që presidenti...

Këto janë pagat mesatare në Kosovë, Shqipëri, Bosnje e Mal të Zi

Në tri vitet e fundit, pagat në vendet e rajonit janë rritur me ritme shumë më të shpejta sesa në Kosovë e Shqipëri, duke...

Biserko: Vizita e Chollet solli një ofertë në tavolinë për Kosovën dhe Serbinë, ajo duhet pranuar

Presidentja e Komitetit të Helsinikit për të Drejtat e Njeriut, Sonja Biserko ka thënë se ka një ofertë në tryezë edhe për Kosovën edhe...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES