Bëni kujdes! Këto shenja tregojnë që keni dëmtim nervash, mos i neglizhoni se mund të jenë fatale

Në trurin tonë ka miliarda nerva. Shumica e tyre janë periferikë, si degët e një peme që përhapen në të gjithë trupin dhe përcjellin mesazhe të caktuar në të.

Nëse çdo gjë është normale me nervat tuaja, atëherë dhe ju jeni në rregull. Por nëse ato janë të dëmtuara, ky po që është problem. Mund të keni probleme me ecjen, foljen, madje edhe të sëmureni me lehtë.

Më poshtë keni disa shenja ose mënyra për të kuptuar nëse keni ose jo dëmtim të nervave.

1- Mpirje ose dhimbje këmbësh, duarsh

Ndjesia e mpirjes mund të fillojë që nga duart, krahët, gjunjët e këmbët, prandaj në çdo rast, një vizitë te mjeku për më shumë kujdes ndaj vetes.

2- Keni vështirësi në lëvizjen e gjymtyrëve të caktuar.

Kur nervat dëmtohen, apo mund të shkaktojnë jo vetëm mpirje, por edhe paralizë. Në këtë rast do të ishte më mirë të vizitoheshit te mjeku.

Një dhimbje e vazhdueshme, mpirje, ose ndjesi shpimi në fund të shpinës deri të këmbët nuk është normale për ju.

Kjo ndodh kur nervat statike është i dëmtuar dhe nuk i përgjigjet më asnjë lloj reagimi. Mund ta shkaktojë çdo gjë, një ndrydhje e lehtë, ose diabeti ose diçka tjetër.

Nëse papritmas ndodh që të rrëzoheni pa e kuptuar se si, atëherë kjo është një shenjë e keqe. Dritare.net ka zbuluar se, nëse nervat tuaja dëmtohen, atëherë ju do të keni probleme me ekuilibrin dhe koordinimin e lëvizjeve.

Shkoni shumë shpesh në banjë, kjo nuk është një shenjë e mirë për ju. Nervat e dëmtuara, mund të dërgojnë sinjale të gabuara dhe ju detyroheni të shkoni shpesh në banjë edhe pse nuk ju bëhet gjë.

Vazhdimisht keni dhimbje koke, por nuk dini se nga çfarë ju vjen. Ju mund të vuani nga ajo që quhet, nevralgji zverkues, bllokim qafe dhe mpirje truri.

Mund të jetë një sinjal nga truri se, nervat tuaja nuk funksionojnë mirë. Dritare.net ju sugjeron të vizitoheni te mjeku.

3- Nuk keni ndjesinë e dhimbjes ose djegies!

Vriteni vazhdimisht, por nuk ndieni dhimbje ose djegie, kjo nuk është një shenjë e mirë. Kjo ndodh pasi nervat tuaja e ka humbur ndjesinë e dhimbjes, djegies etj, prandaj sugjerohet që të vizitoheni te mjeku dhe ai do t’ju ndihmojë.

Çfarë ndodh nëse Donald Trump arrestohet vërtet? Ja disa nga skenarët

Donald Trump pretendon se të martën do të arrestohet i akuzuar për pagesën e jashtëligjshme të 130 mijë dollarëve te një aktore e filmave...

“Do arrestohem të martën”/ Gazetarja nga SHBA-ja sqaron deklaratën e Trump

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump pret të arrestohet të martën, bazuar në një rast të trajtuar nga Zyra e Prokurorit në qarkun e Manhatanit. “Bëhet fjalë...

Pas BE dhe SHBA, Britania e Madhe ndalon TikTok-un

Pas Bashkimit Europian, Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë edhe Britania e Madhe urdhëron heqjen e aplikacioneve të Tik Tok nga telefonët smart të punonjësve...

Në Kinë bie shi me krimba, në Australi me peshq, shenjë e Apokalipsit apo ngjarje natyrale?

Rrjetet sociale janë aq të përdorura dhe mbajnë një sasi aq të madhe informacioni saqë shpesh herë është e vështirë të kuptosh të vërtetën...

Falimentimi i dy bankave në SHBA, vjen reagimi presidentit Joe Biden dhe bën thirrjen e fortë për qytetarët amerikanë

Presidenti Joe Biden tha të hënën se sistemi financiar amerikan është i sigurt, në një përpjekje për të injektuar besim, pas falimentimit të beftë...

RAJONI

All

Serbët akuzojnë Vuçiçin për tradhti kombëtare

Një grup aktivistësh politikë nga Kosova i kanë kërkuar Aleksandar Vuciçit të jap dorëheqje nga pozita e presidentit të Serbisë për shkak të sic...

Takimi Kurti-Vuçiç/ Çfarë do të ndodhë sot me marrëveshjen bazë të BE-s

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, do të takohen pasditen e së hënës në Bruksel, në kuadër të dialogut...

Vuçiq për Kurtin: Ai në Bruksel do të flasë për Demaçin dhe Millosheviqin, unë për Asociacionin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, duke folur për takimin e radhës me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, të hënën në Bruksel, tha sonte se...

SHBA: Nuk ka ndryshuar pozicioni për njohjen reciproke mes Kosovës dhe Serbisë

Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit ka thënë se Shtetet e Bashkuara nuk e kanë ndryshuar pozicionin sa i përket njohjes reciproke mes...

Bieber ‘çmonton’ strategjitë e Vuçiqit: E pranoi propozimin franko-gjerman me shpresën që Kosova e refuzon

Njohësi i zhvillimeve politike në Ballkanin Perëndimor dhe profesori i Universitetit të Grazit, Florian Bieber ka thënë se ndërkombëtarët ende shohin potencial që presidenti...

Këto janë pagat mesatare në Kosovë, Shqipëri, Bosnje e Mal të Zi

Në tri vitet e fundit, pagat në vendet e rajonit janë rritur me ritme shumë më të shpejta sesa në Kosovë e Shqipëri, duke...

Biserko: Vizita e Chollet solli një ofertë në tavolinë për Kosovën dhe Serbinë, ajo duhet pranuar

Presidentja e Komitetit të Helsinikit për të Drejtat e Njeriut, Sonja Biserko ka thënë se ka një ofertë në tryezë edhe për Kosovën edhe...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES