Aktori dhe regjisori i njohur: Si u talla publikisht kur vdiq Enver Hoxha. Ja prapaskenat e “Shi në plazh”

Regjisori dhe aktori Gëzim Kame ka folur për shfaqjen “Shtepia e Bernarda Albes”. Ai ka thënë se me këtë shfaqje ka ironizuar zinë që është mbajtur për vdekjen e diktatorit Enver Hoxha.

Kame ka theksuar që vinte re se gruan e tij në atë kohë në punë nuk e linin të bënte tualet apo të vinte buzëkuq, madje njerëzit as nuk mund të qeshnin në rrugë, sepse ta bënin me gisht.

“Problemi është që ajo shfaqje e mbart zinë të imponuar nga Bernarda për 5 vajzat e saja, mbas vdekjes së babit të tyre dhe gruas Bernada Albës.

Mirëpo, spanjollët e kanë pasur në atë periudhë zinë me vite, nuk e di se si e kanë sot. Edhe dha urdhër që do të ketë 8 vjet zi, që do të thotë nuk do të dalësh te pragu i derës së shtëpisë, por edhe ajo zija që ishte në atë periudhë kur vdiq udhëheqësi i asaj kohe, Enver Hoxha, u bë një jetë e dhunuar, që zgjati me muaj zija dhe unë shikoja dhe gruan time që e kishin ndaluar në punë të vinte tualet, buzëkuqet dhe ku di unë.

Një zi e imponuar, doje ta mbaje, s’doje ta mbaje, sepse ta bënin me gisht rrugës, ja ky s’po mban zi, si me thënë ky po qesh, po argëtohet”, tha regjisori.

“Pse debatova me Teodor Laçon”, Gëzim Kame rrëfen pas shumë vitesh prapaskenat e “Shi në plazh”

Regjisori Gëzim Kame ka veçuar disa nga aktorët shqiptarë që ka më pranë dhe ka zgjedhur të punojë për vite me radhë me ta.

Gjatë intervistës për “Pas Mesnate” në ABC News, ai foli me emra nga Robert Ndrenika, Viktor Zhusti deri te emra të cilën tani nuk jetojnë më.

“Është një grup aktorësh, nga ata që janë më intimët e mi, kam punuar gjatë. Të përmendësh për shembull, Robert Ndrenikën, kam 12-13 vepra që kemi punuar së bashku, me Viktor Zhustin po ashtu, me Yllka Mujon, me Ndriçim Xhepën, me Rajmonda Bulkun, Elvira Diamantin. Janë shumë, pastaj një pjesë fati i keq kanë ndërruar jetë shumë shpejt si Fatos Sela, Agim Qirjaqi etj”, u shpreh Kame.

Më tej, sa i përket komedisë së njohur “Shi në plazh”, ai ka zbuluar se ka debatuar për një personazh me Teodor Laçon.

“Ajo që më shoqëroi pas kësaj vepre gjatë gjithë jetës sime, është se duhet të ketë një bashkëpunim midis regjisorit dhe autorit, jo merr veprën e autorit ashtu siç e ka shkruajtur dhe regjisori ta vërë në skenë. Jo, ne punuam shumë gjatë me Teodorin, patëm kërkesat tona, patëm debate mendimi me njëri-tjetrin derisa mbërriti kjo vepër aty ku është. Aty i kemi hequr një personazh, Jeta e kishte, mbaj mend si tani emrin, e cila ishte e dashura e dajës së tij, ishte debat i madh,

Ata e donin shumë atë personazh, po na e bënte çik pis personazhin e dajës, i cili ishte steril në marrëdhëniet nuk i donte dhe pikë, edhe ky sikur ishte përlyer me atë. Mirëpo, debati ka qene me javë të tëra derisa ju mbush mendja që mund të hiqet ajo dhe është hequr goxha skenë nga ajo”, tregoi Kame.

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

10 vendet më të mira për të jetuar në 2023

Po kërkoni të zhvendoseni dhe dëshironi të dini se ku është jetesa më e mirë? Përgjigjen jua jep US News & World Report, bazuar...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES