<

A E DITNIT KËTË/ Njerëzit me këto sëmundje nuk duhet të konsumojnë birrë

Njerëzit me diagnoza të caktuara duhet ta anashkalojnë këtë pije.

Sipas mjekëve, ka gjashtë lloje njerëzish që nuk duhet të pinë kurrë birrë.

Ja se cilët janë ata:

Personat me diabet e para-diabet

Pak njerëz mendojnë për sheqerin kur kërkojnë birrën. Megjithatë, megjithëse nuk ka sheqer në listën e përbërësve, ai formohet natyrshëm gjatë fermentimit. “Birra mund të rrisë sheqerin në gjak shumë shpejt dhe nëse e pini me stomakun bosh, ajo gjithashtu mund të rrisë nivelet e insulinës dhe të shkaktojë hipoglicemi, e cila është gjithashtu e rrezikshme”, tha Jonathon Kung.

Personat në dietë ose obezë

Nëse po përpiqeni të humbni disa kilogramë, mund të jetë e mençur të qëndroni larg birrës. Përkatësisht, ka 100 deri në 200 kalori, dhe pothuajse nuk ka asnjë vlerë ushqyese. Një studim zbuloi se pirja e më shumë se gjysmë litri birrë në ditë mund të ndalojë humbjen e peshës, veçanërisht te meshkujt. Prandaj, nëse doni të humbni peshë, zëvendësoni një shishe birrë me një shishe ujë.

Njerëzit e ndjeshëm ndaj glutenit

Ata që ndjekin një dietë pa gluten duhet të përpiqen të shmangin birrën pasi ajo mund të shkaktojë probleme me tretjen. “Birra shpesh mund të aktivizojë proceset inflamatore në sistemin e tretjes, të cilat mund të rezultojnë në dispepsi të pakëndshme”, thotë Kung. Për fat të mirë, ka edhe birra pa gluten.

Personat me sindromë të zorrës së irrituar

Problemet me tretjen nuk janë argëtuese për askënd, më pak për ata që vuajnë nga kjo sindromë. “Birra shpesh shkakton fryrje, erë, diarre dhe ndonjëherë dhimbje stomaku sepse irriton muret e barkut ose mbajtjen e ujit në disa”, tha Kung.

Personat me sëmundje kronike të mëlçisë dhe cirrozë

Nëse vuani nga sëmundje të mëlçisë ose cirrozë, mos pini birrë. “Birra është alkool që mund të rrisë më tej dëmtimin kur metabolizohet nga një mëlçi tashmë e dëmtuar. Kjo mund të shkaktojë reduktim të funksionit të atij organi”, shpjegon Kung.

Njerëzit që vuajnë nga urthi

Birra duhet shtuar në listën e ushqimeve dhe pijeve që shmangni nëse vuani nga urthi. “Birra dihet se zvogëlon aftësinë e muskulit rrethor të ezofagut për t’u mbyllur, dhe kjo rezulton në një kthim të shtuar të acidit në ezofag,” tha Kung, transmeton Eat This.

Johnson: Nëse Putin do të ishte femër, s’do të kishte luftë në Ukrainë

Kryeministri britanik Boris Johnson ka deklaruar se lufta në Ukrainë nuk do të kishte filluar nëse Vladimir Putin do të ishte grua. Ai sugjeroi...

Shqiptari vret turkun në Gjermani, autoritetet vendosin çmimin e lartë për “kokën” e të riut

Një i ri shqiptar ka vrarë një shtetas turk në Gjermani mbrëmjen e së hënës në Kiel. Sipas mediave gjermane Fisnik Hoxha ka qëlluar disa...

“Nëse vendet nordike…”/ Analiza e “REL”: Çfarë duhet të presim nga samiti kyç i NATO-s! Mund të ketë veto turke nga Erdogan

Udhëheqësit e NATO-s do të mblidhen në Madrid më 28-30 qershor për një nga takimet me të shumëpritura që aleanca ushtarake ka mbajtur kohët...

G7 ndan 14 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën

Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia, Britania e Madhe dhe ShBA kanë thënë se do të vazhdojnë t’i ofrojnë Ukrainës mbështetje financiare, ushtarake, humanitare dhe...

Çfarë po ndodh? Ish-presidenti i Rusisë lëshon paralajmërimin/ Nis Lufta e Tretë Botërore nëse një vend i NATO-s …

Ish-presidenti i Rusisë ka paralajmëruar për shpërthimin e një lufte të mundshme të Tretë Botërore, nëse ndonjë vend i NATO-s cënon Krimenë. Dmitry Medvedev...

RAJONI

All

Serbia, pika ku mund të shpërthejë “Lufta e Tretë Botërore”, ja si po përpiqet Moska të helmojë Vuçiqin dhe pse NATO do të përfshihet...

Erërat e luftës po kërcënojnë gjithnjë e më shumë në Serbi, në zemrën pro Putinit të Ballkanit dhe rrjedhimisht të Evropës. Ndërsa në Ukrainë, Bashkimi...

Vuçiç “humb shpresat”: Ja pse Serbia nuk do të hyjë në Bashkimit Evropian për 7 vitet e ardhshme

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i ka humbur shpresat se Beogradi do të bëhet pjesë e Bashkimit Evropian. Ai ka thënë se rruga e...

Profesori amerikan në studio televizive serbe: Pavarësia e Kosovës, realitet për Serbinë

Edward Joseph, profesor në Universitetin Johns Hopkins në Uashington dhe ekspert për Ballkanin Perëndimor, e cilësoi si “sukses të madh” dështimin e samitit BE-Ballkani...

Ngjarje horror në Greqi/ Të lidhur me litar brenda në makinë, nënë e bir gjenden në fund të detit

Një ngjarje e tmerrshme ka ndodhur ditën e sotme në Selanik, ku nënë e bir janë gjetur pa jetë brenda makinës së tyre të...

VIDEO/ Kaos në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut : Arbër Ademi rrah deputetin

Një skenë dhune dhe fyerje është regjistruar në Parlamentin  Maqedonisë së Veriut, teksa Arbër Ademi ish ministër i arsimit është shfaqur shumë agresiv sot...

Rusët planfikojnë vrasjen e Vuçiqit dhe luftë në Ballkan/ E tha politikani i njohur nga Vojvodina…

Nenad Čanak, politikan i njohur nga Vojvodina që e drejton Lidhjen e Socialdemokratëve, ka thënë të shtunën se “Rusia synon vrasjen e presidentit të...

DASh: Të hapen sa më parë negociata për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Qeveria amerikane ka lëshuar një deklaratë në lidhje me pasigurinë për fillimin e bisedimeve para-anëtarësuese ndërmjet Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian,...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES