12 fakte interesante për Nikola Teslën që ndoshta nuk i dinit

Nikola Tesla (10 korrik 1856 – 7 janar 1943) ishte një shpikës, inxhinier elektrik, inxhinier mekanik dhe futurist serbo-amerikan, i cili njihet më së miri për kontributin e tij në projektimin e sistemit modern të furnizimit me rrymë alternative (AC). Gjatë gjithë jetës së tij, Tesla regjistroi më shumë se 300 patenta dhe parashikoi shumë më tepër shpikje.

 1. Ai lindi gjatë një stuhie rrufeje

Ndoshta në parathënien më të mirë në histori, Tesla lindi rreth mesnatës gjatë një stuhie të egër rrufe në Serbi. Mamia mendoi se ishte një ogur i keq dhe se ai do të ishte një fëmijë i errësirës, ​​por nëna e Teslës tha në mënyrë profetike: “Jo, ai do të jetë një fëmijë i dritës”.

 1. Ai kishte një personalitet obsesiv

Duke luajtur në stereotipin e tij të një shkencëtari të çmendur, Tesla vuajti nga shumë karakteristika që sot ka të ngjarë të klasifikohen si çrregullim obsesiv-kompulsiv. Ai ishte i fiksuar pas numrit tre dhe i urrente bizhuteritë, sendet e rrumbullakëta dhe flokët prekëse.

Ai ishte veçanërisht i kujdesshëm me perlat dhe nuk u fliste grave që i mbanin ato; ai madje e dërgoi sekretaren e tij në shtëpi kur ajo mbante bizhuteri me perla. Ai ishte gjithashtu një pagjumësi dhe pohoi se i duheshin vetëm dy orë gjumë gjatë natës, megjithëse shpesh dreminte pasdite.

 1. Ai ishte një germafob

Pas një rasti thuajse fatal të kolerës si adoleshent, Tesla u bë i fiksuar pas mikrobeve dhe pastrimit të gjithçkaje. Ai ka një rutinë të gjerë dhe të ngurtë të higjienës personale, përdori 18 peceta për të fshirë dhomën e tij të ngrënies çdo natë dhe mbante doreza të bardha në çdo darkë.

 1. Ai ishte vërtet qesharak

Shumica e njerëzve nuk e dinë se Tesla kishte një sens të mrekullueshëm humori. Për shembull, pasi darkoi me shkrimtarin dhe poetin Rudyard Kipling, ai shkroi këtë në një korrespondencë me një mik të ngushtë:
1 prill 1901
E dashura ime zonja Johnson,
Çfarë është çështja me bojëbërësin Kipling? Ai në fakt guxoi të më ftonte të darkoja në një hotel të errët, ku do të isha i sigurt se do të merrja flokë dhe buburreca në supë.
E juaja me të vërtetë,
N. Tesla

 1. Ai dhe Edison ishin rivalë, por jo armiq të betuar

Shumë e kanë karakterizuar Teslën dhe shpikësin Thomas Edison si armiq, por kjo marrëdhënie është keqinterpretuar. Në fillim të karrierës së tij, Tesla punoi për Edison, duke projektuar gjeneratorë të rrymës direkte, por në mënyrë të famshme u largua për të ndjekur projektin e tij: motorin e induksionit të rrymës alternative. Sigurisht, ata ishin në anët e ndryshme të të ashtuquajturave “Luftërat Aktuale”, me Edison që kërkonte rrymë direkte dhe Tesla për rrymë alternative.

Në një rast të rrallë, Edison mori pjesë në një konferencë ku Tesla po fliste. Edisoni, me vështirësi në dëgjim dhe duke mos dashur të dallohej, rrëshqiti në pjesën e pasme të auditorit për të dëgjuar leksionin. Por Tesla e vuri re Edison në turmë, tërhoqi vëmendjen tek ai dhe udhëhoqi audiencën për t’i dhënë atij një ovacion.

 1. Ne mund t’i kreditojmë atij për idenë e internetit pa tela dhe telefonave inteligjentë

Besoni apo jo, në vitin 1901, Tesla kishte në të vërtetë idenë për një mënyrë pa tel për të mbledhur informacione, për ta koduar atë në laboratorin e tij, për të ndryshuar frekuencën dhe për ta transmetuar atë në një pajisje dore – pothuajse saktësisht se si funksionojnë smartfonët tanë sot. Ashtu si shumë nga idetë e shkëlqyera të Teslës, ajo nuk u krijua dhe nuk u testua kurrë.

Nikola Tesla, me librin e Rudjer Boscovich, Theoria Philosophiae Naturalis, përballë spiralës së transformatorit të tij të spiralës Tesla me tension të lartë në laboratorin e tij East Houston St., Nju Jork, rreth vitit 1896.

 1. Ai kishte një kujtim të mahnitshëm

Tesla kishte fuqinë të mësonte përmendësh libra dhe fotografi të tëra me shumë detaje, gjë që supozohet të jetë pjesë e shkakut të maktheve të tij të tmerrshme si fëmijë. Ai gjithashtu kishte vizione të shpikjeve të shumta të depozituara në trurin e tij, shumë prej të cilave nuk u bënë kurrë në letër. Një nga atributet më unike të Teslës ishte aftësia për të vizualizuar në 3D, duke e lejuar atë të shihte të gjitha anët e një shpikjeje përpara se të krijohej.

 1. Mark Twain i detyrohet atij për ndrydhjen e çështjeve të kapsllëkut

Tesla ishte vazhdimisht në kërkim të burimeve më efikase të energjisë dhe ndërtoi një oshilator me frekuencë të lartë, i njohur si një makinë tërmeti, i cili tronditi lagjen e tij Manhattan kur kreu eksperimente. Tesla e ftoi mikun e tij Mark Twain, i cili njihej se kishte probleme me kapsllëkun, të qëndronte në platformën e makinës ndërsa ai e ndezi atë; brenda pak minutash, Twain po vraponte në banjë për të lehtësuar problemin e tij.

Mark Twain në laboratorin e Nikola Teslës, mars 1894.

 1. Ai jetonte në hotele të shumta në Manhatan

Gjatë gjithë jetës së tij, dhe veçanërisht deri në fund, Tesla jetoi në një varg të gjatë hotelesh në Manhatan. Në kulmin e karrierës së tij ai jetoi në Waldorf Astoria, gjë që është një nga arsyet pse ai kishte kaq shumë miq të famshëm, duke përfshirë konservatorin John Muir dhe bankierët Henry Clay Frick dhe Thomas Fortune Ryan. Megjithatë, Tesla ishte i përqendruar më shumë te njerëzimi dhe eksperimentet e tij sesa paratë, kështu që ai kurrë nuk ishte i pasur dhe vdiq mjaft i varfër, pavarësisht miqve të tij të famshëm.

 1. Shumë nga shpikjet e tij janë ende të klasifikuara

Tesla vdiq në vitin 1943, por disa nga shpikjet dhe eksperimentet e tij janë ende të klasifikuara nga qeveria amerikane. Pas vdekjes së tij, të gjitha pasuritë e tij u vlerësuan nga Zyra e Pronave të Alienëve dhe përfundimisht u lëshuan në duart e tij.

 1. Qeveria e SHBA mendonte se spiunët gjermanë po përdornin krijimet e Teslës

Tesla ndërtoi një kullë 185 këmbë në Long Island, Nju Jork të quajtur Kulla Wardenclyffe. Ai përdori makinën masive për të kryer shumë nga eksperimentet e tij të transmetimit të energjisë pa tel në fillim të viteve 1900 dhe besonte se kishte fuqinë për të thithur energji elektrike nga qielli.

Autoritetet u shqetësuan se gjermanët po e përdornin kullën për transmetim radio gjatë Luftës së Parë Botërore dhe e hodhën në erë kullën, megjithëse disa njerëz besojnë se historia është një mbulesë për Teslën që të heqë materialet sepse i kishte pa para. Mbetjet e kullës po shndërrohen në një muze të Teslës, i financuar nga financimi i turmës dhe një donacion prej 1 milion dollarësh nga CEO i Tesla Motors, Elon Musk.

 1. Pa shpikjet dhe kërkimet e tij, bota jonë moderne do të dukej krejt ndryshe

Eksperimentet e Teslës mund të shihen në shumë aspekte të teknologjisë moderne dhe jetës së përditshme, duke përfshirë ndriçimin floreshent, makinat me rreze X, radion, televizionin, telefonat celularë dhe më shumë. Fjalët e folura nga një prezantues në vitin 1917 kur Tesla mori Medaljen Edison tingëllojnë ende të vërteta: “Mjafton të thuhet se, po të kapnim dhe eliminonim nga bota jonë industriale rezultatet e punës së zotit Tesla, rrotat e industrisë do të pushonin. për t’u kthyer, makinat tona elektrike dhe trenat do të ndalonin, qytetet tona do të ishin të errëta, mullinjtë tanë do të ishin të vdekur dhe të papunë. Po, kjo punë është aq e arritshme, saqë është bërë dredhë dhe thurje e industrisë.”

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË