10 njerëzit më të pasur në botë aktualisht sipas Forbes

Këtu janë 10 njerëzit më të pasur në botë në 2023, sipas Forbes. Çmimet e aksioneve luhaten në mënyrë rutinore, kështu që këto vlera neto mund të ndryshojnë në baza ditore.

Lista e njerëzve më të pasur në planet përfshijnë 6 amerikanë, një biznesmen francez të mallrave luksoze dhe trashëgimtare franceze të kozmetikës, një biznesmen meksikan dhe një industrialist indian.

Miliarderët janë disa nga njerëzit më të fuqishëm në Tokë, që kanë ndikim të rëndësishëm në pjesë të mëdha të ekonomisë globale dhe luajnë role kyçe në çdo gjë, nga politika dhe media ndërkombëtare te filantropia dhe inovacioni shkencor. Ata krijuan kompani që punësojnë dhjetëra apo edhe qindra mijëra punonjës në mbarë botën dhe janë prapa disa prej markave më të njohura, duke përfshirë Microsoft, Amazon, Tesla, Google dhe Nike.

Shumë miliarderë mbajnë pjesën më të madhe të vlerës së tyre neto në aksionet e kompanisë që ata themeluan. Ndërsa çmimi i aksioneve lëviz, pasuria e tyre lëviz së bashku me të.

Këtu janë 10 njerëzit më të pasur në botë që nga 1 marsi 2023.

1. Bernard Arnault

Pasuria neto: 210,8 miliardë dollarë
Burimi: LVMH/ mallra luksi
Mosha: 73
Vendbanimi: Paris
Shtetësia: Francë

2. Elon Musk

Pasuria neto: 196,5 miliardë dollarë
Burimi: Tesla, SpaceX, Twitter
Mosha: 51
Vendbanimi: Austin, Teksas
Shtetësia: SHBA

3. Jeff Bezos

Pasuria neto: 117,4 miliardë dollarë
Burimi: Amazon
Mosha: 59
Vendbanimi: Medina, Washington
Shtetësia: SHBA

4. Larry Ellison

Pasuria neto: 112,3 miliardë dollarë
Burimi: Oracle
Mosha: 78
Vendbanimi: Lanai, Hawaii
Shtetësia: SHBA

5. Warren Buffett

Pasuria neto: 106,4 miliardë dollarë
Burimi: Berkshire Hathaway
Mosha: 92
Vendbanimi: Omaha, Nebraska
Shtetësia: SHBA

6. Bill Gates

Pasuria neto: 104,9 miliardë dollarë
Burimi: Microsoft
Mosha: 67
Vendbanimi: Medina, Washington
Shtetësia: SHBA

7. Carlos Slim Helu
Pasuria neto: 89,9 miliardë dollarë
Burimi: Telekom
Mosha: 83
Vendbanimi: Mexico City
Shtetësia: Meksikë

8. Mukesh Ambani

Pasuria neto: 83,3 miliardë dollarë
Burimi: Petrokimike, telekomunikacion
Mosha: 65
Vendbanimi: Mumbai, Indi
Shtetësia: Indi

9. Steve Ballmer

Pasuria neto: 80.9 miliardë dollarë
Burimi: Microsoft, investime
Mosha: 66
Vendbanimi: Hunts Point, Uashington
Shtetësia: SHBA

10. Francoise Bettencourt Meyers

Pasuria neto: 80.7 miliardë dollarë
Burimi: L’Oreal
Mosha: 69
Vendbanimi: Paris
Shtetësia: Francë

“Milionat, pozitat e larta, femrat, akuzat”- Si u bë i famshëm Silvio Berlusconi?

Në botën plot labirinte të politikës italiane, Silvio Berlusconi, ishte njeriu që diti të përziente më mirë se kushdo tjetër biznesin me jetën publike. Personaliteti...

10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë

Lexie Alford mban rekordin Guinness si personi më i ri që ka udhëtuar në çdo shtet të botës. 25-vjeçarja amerikane ka qenë në 196 shtete...

Ekspertët befasojnë me paralajmërimin e fundit, ja çfarë do të ndodhë me njerëzimin

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Raportimi i frikshëm i Microsoft: AI ka elementë të logjikës njerëzore!

Prej disa kohësh tashmë, inteligjenca artificiale po pushton gjithmonë e më shumë jetët tona, si një tentativë e frikshme për të zëvëndësuar tiparet e...

Vdes George Soros? Publikohet lajmi që shokoi botën

Thashethemet për vdekjen e financierit George Soros kanë vërshuar sërish internetin. Investitori, biznesmeni dhe kryefinancieri hungarez amerikan njihet më së shumti për punën e...

RAJONI

All

“Serbia e ka humbur njëherë e përgjithmonë Kosovën”, Rama: Kosova duhet të shpallë zgjedhje të menjëhershme

Kryeministri Edi Rama, shprehet se qëndrimi i tij në lidhje me situatën në veri të Kosovës, është i njëjtë me atë të liderëve të...

Rama: Ushtria serbe nuk i prek dot një fije floku Kosovës, thjesht i vjen vërdallë për konsum të brendshëm

Duke folur për zhvillimet në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama thotë se lëvizja e ushtrisë së Serbisë pranë kufirit është për konsum të...

New York Times zbulon lidhjet e presidentit serb me botën e krimit, ja çfarë pretendohet

Revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, ka botuar një artikull të gjatë, ku zbulon lidhje të pretenduara të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç me...

Vritet i akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria

akuzuari për kontrabandë droge nga Mali i Zi dhe Shqipëria ka mbetur i vrarë në Zagreb. Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja...

Çanak: Kosova u fitua me luftë më 1912 dhe u humb me luftë më 1999

Nenad Çanak, ish-kryetar i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës dhe një nga liderët e Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS), ka kujtuar kohën sa ishte...

Deklarata tronditëse e Abazoviç: Gabimi më i madh i mafias ishte që nuk më vrau

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka reaguar pas akuzave të ish-kryeprokurorit special Milivoj Katniç për lidhjet e tij me klanin kriminal Skaljar.duke...

Kompania Kosovare Royal/ Ndërton hotelin luksoz “Jadran”, nënshkruhet marrëveshje milionëshe në Mal të Zi

Është bërë nënshkrimi i Aneksit IV i kontratës në vlerë prej mbi 40 milionë euro për ndërtimin e hotelit me pesë yje në qendër...

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES

rubrika rozË