10 cilësitë e një punonjësi të keq!

Disa kompani janë shumë të rrepta për korrigjimin e sjelljeve shqetësuese, ndërsa të tjerat janë më tolerantë. Pavarësisht, të kuptuarit e disa prej 10 shenjave kryesore se ju jeni një punonjës i keq, do t’ju ndihmojë të shkelqeni në punë.

Nuk jeni kurrë në kohë

Dikush që nuk mund të respektojë orarët do të shihet si i papërgjegjshëm së shpejti do të humbasë respektin. Koha dhe oraret janë një nga aspektet më të lehta dhe më të menaxhueshme të karrierës suaj, kështu që shmangia prej tij do të çojë në telashe.

Justifikoni shpesh veprimet tuaja

Nëse e gjeni veten duke shpjeguar shpesh veprimet tuaja, mund të keni një problem. Edhe nëse besoni se të gjitha justifikimet tuaja janë të vlefshme, sjellja e përsëritur dhe problematike nuk harrohet lehtë. Është e rëndësishme të kuptoni se çfarë duhet për të përfunduar një punë dhe çfarë pritet nga ju për ta përfunduar atë.

Ju nuk jeni të gatshëm të merreni me detyra të papritura

Nëse diçka e papritur bie në prehrin tuaj, marrja e saj me hidhërim ose refuzimi i plotë i saj do të shërbejë si njollë në reputacionin tuaj. Të gjithë në zyrë janë në të njëjtën barkë dhe refuzimi i të papriturave mund të shihet si një shenjë se nuk jeni të gatshëm të mbani pjesën tuaj.

Përgojoni të tjerët

Mund të jetë shumë e vështirë të rezistosh, por thashethemet janë toksike. Edhe përgojimi i lehtë mund të dëmtojë reputacionin tuaj. Vendet e punës janë mjedise të vogla, të mbyllura shoqërore dhe kontributi në thashethemet nuk i bën mirë askujt.

Ju besoni se jeni personi më i zgjuar në vendin e punës, ose nuk i respektoni kolegët tuaj

Nëse e gjeni veten duke u ankuar gjithmonë me veten se sa të padobishëm janë kolegët përreth jush, atëherë keni një problem me të cilin duhet të përballeni. Ky lloj qëndrimi dëmton ndërveprimet tuaja me të tjerët, kështu që edhe nëse nuk thoni se të gjithë janë të paaftë, gjuha e trupit, toni dhe qëndrimi juaj do ta thotë.

Ju nuk respektoni misionin apo vlerat e kompanisë suaj

Misioni dhe vlerat e një kompanie nuk janë lojë– ata që janë më të lartë mendojnë shumë për to dhe përpiqen të sigurojnë që kompania e tyre t’i mishërojë ato. Nëse tregoni përbuzje të hapur për misionin dhe vlerat, me shumë mundësi do të shiheni më shumë si një pengesë sesa një ndihmë për kompaninë.

Ju jeni joproduktiv në krahasim me kolegët tuaj

Nëse mund të merrni një lexim të fortë mbi produktivitetin e kolegëve tuaj, atëherë nuk është kurrë e dëmshme të krahasoni produktin tuaj me të tyren. Nëse shihni një hendek të madh në atë se sa ata arrijnë kundrejt asaj që ju keni bërë, atëherë ka shumë të ngjarë që ju duhet të bëni një introspeksion. Nëse nuk po bëni detyrat tuaja, më në fund njerëzit do ta vënë re.

Askujt në zyrë nuk i pëlqen të punojë me ju

Ndonjëherë është e qartë, ndonjëherë është e ndërlikuar për t’u lexuar, por nëse njerëzve nuk u pëlqen të punojnë me ju, atëherë ka diçka që nuk shkon. Është një gjë kur dikush iu shmang, por nëse të gjithë duket se ju shmangin, atëherë ka shumë të ngjarë që problem të jetë tek ju.

Ju ose shefi juaj shpesh duhet t’u kërkoni falje klientëve

Është normale të bëni një gabim herë pas here, por nëse nuk është normale që puna juaj të kërkojë falje të shpeshta për klientët. Cilado qoftë arsyeja, puna e dobët dëmton jo vetëm reputacionin tuaj si punonjës, por reputacionin e kompanisë në tërësi. Është më mirë ta shmangni plotësisht këtë situatë duke ekzaminuar shpesh punën tuaj dhe duke u siguruar që ajo i përmbush ose i tejkalon pritshmëritë.

Nuk pranoni t’ju thonë jo

Qoftë nga një bashkëpunëtor apo shef, në një moment në karrierën e secilit do t’i thuhet jo. Është normale të debatosh, ndonjëherë biseda e fuqishme mund të jetë konstruktive dhe e dobishme, por nëse jeni absolutisht kokëfortë për refuzimin, atëherë do të jeni një barrë për kompaninë.

‘Nostradamusi i ri’ publikon parashikimin e Luftës së Tretë Botërore gjatë vitit 2023

“Nostradamusi i ri” është rishfaqur. Ai është Hamilton-Parker, që është emri i tij i vërtetë, por të gjithë e njohin me pseudonimin e lartpërmendur. Ai...

Medvedev bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse fillon Lufta e Tretë Botërore, gjithçka do bëhet pluhur

Nënkryetari i Këshillit të Sigurimit rus, Dmitry Medvedev, ka kritikuar përpjekjet perëndimore për të justifikuar dërgesat e armëve në Kiev si një përpjekje të...

Jackie Chan nuk do i lëjë asgjë të birit nga pasuria 400 milionë dollarëshe: ‘Duhet t’i fitojë me aftësi paratë’

Kur Jackie Chan të vdes, pasuria masive që fitoi gjatë karrierës së tij si yll filmi nuk do t'u shkojë fëmijëve të tij. Chan ka...

Dërgimi i tankeve Leopard 2 në Ukrainë, Gjermania merr vendimin, ja çfarë pritet të ndodhë

Gjermania konfirmon se do të furnizojë Ukrainën me tanke luftarake Leopard 2 dhe do të miratojë kërkesat e vendeve të tjera për të bërë...

Ish-agjenti i kundërzbulimit në FBI ndihmoi oligarkun rus

Ndaj Charles McGonigal, ish-zyrtar i lartë i kundërzbulimit në FBI janë ngritur akuza për shkak se ndihmoi një oligark rus, në shkelje të sanksioneve...

RAJONI

All

Këto janë pagat mesatare në Kosovë, Shqipëri, Bosnje e Mal të Zi

Në tri vitet e fundit, pagat në vendet e rajonit janë rritur me ritme shumë më të shpejta sesa në Kosovë e Shqipëri, duke...

Biserko: Vizita e Chollet solli një ofertë në tavolinë për Kosovën dhe Serbinë, ajo duhet pranuar

Presidentja e Komitetit të Helsinikit për të Drejtat e Njeriut, Sonja Biserko ka thënë se ka një ofertë në tryezë edhe për Kosovën edhe...

“Ka gjuajt në asfalt” – Kërveshi i ofron mbrojtje ligjore pjesëtarit të FSK-së: Ky fakt e mbyll debatin

Avokati i njohur kosovar, Kujtim Kërveshi, ka reaguar pasi nëna e 11-vjeçarit të plagosur dje në Shtërpcë deklaroi se i dyshuari ka shtënë në...

Media serbe: Kosova po përgatit fitoren më domethënëse deri tani në luftën diplomatike me Serbinë

Perëndimi dëshiron që Kosova dhe Serbia të nënshkruajnë një marrëveshje bazë në vitin 2023, bazuar në draftin franko-gjerman, i cili ndërkohë është bërë një...

Vuçiq alarmohet nga nisma e Kosovës për të blerë “Bayraktar”: Nëse ndodhë, ndikon në raportet me Turqinë

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq është alarmuar nga fakti se Kosova po shqyrton mundësinë e blerjes së dronëve “Bayraktar” nga Turqia. Ai në një intervistë...

Rama pasi SHBA i kërkoi Vuçiqit heqjen e barrikadave: Kjo flet qartë për të gjithë ata që duan të dëgjojnë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se pajtohet me thirrjen e SHBA-ve për tërheqjen e barrikadave të vendosura në veri të Kosovës. Kryeministri i...

Kërcënon Petkoviq: Po e shqyrtojmë dërgimin e 1 mijë ushtarëve në Kosovë

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Serbi, Petar Petkoviq në orët e vona të së enjtes ka dalë në një konferencë të...

rubrika rozË

EKONOMI

SHOWBIZI

BIZNES